banner39

Rusya 570 milyar dolarlık otoyol yapacak

Rusya tarihinin en büyük yatırım projesi olarak bilinen otoyol inşaası için 570 milyar dolar ayrıldı.

Arşiv 21.05.2008, 12:58 21.05.2008, 16:42
Rusya 570 milyar dolarlık otoyol yapacak


Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 570 milyar dolarlık ülkenin en büyük yatırım projesini açıkladı.

Sovyetler Birliği döneminde demir ağlarla örülen ülke şimdi de otobanlarla örülecek. Ülkenin ulaşım altyapı çalışmaları için yedi yıllık gelişim programına 570 milyar dolar ayrıldı. Planlamaya göre 17 bin km'lik otoban, 3 bin km'lik demiryolu, 100 havalimanı inşa edilecek. Yıllık liman kapasitesi de 400 milyon ton kargoya ulaşacak.

"Ulaşımın geliştirilmemesi, ülkenin geleceğini karartılması" olarak yorumlayan Putin, "Hükümetimiz tarafından uygulanacak bu proje bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yatırım projesi olacak." dedi.

The Moscow Times'ın haberine göre Putin, Soçi'de katıldığı ulaşım toplantısında yaptığı açıklamada, 13,5 trilyon ruble (570 milyar dolar) değerindeki yatırımların üçte birinin doğrudan hükümet bütçesinden karşılanacağını, diğer kısmının ise bütçe dışı gelirler ve Rusya'nın en büyük KİT'leri arasında yer alan Devlet Demiryolları tarafından karşılanacağını söyledi.

Harap ulaşım sisteminin ekonomiyi çökerttiğini kaydeden Putin elde edilen ekonomik büyümenin devamlılığı için halkın refahına yatırım yapacaklarını belirtti. Ülkenin önemli tabi kaynaklarının ulaşım yokluğu nedeni ile işletilemediğini kaydeden Putin, "Kaynakların işletilmesi iyi yolların inşası ile ilgili. Ülke Avrupa ve Asya arasında geçiş köprüsü olacak potansiyele sahip. Bunu iyi değerlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Demiryolları, Sovkomflot, Sheremetova havalimanı işletmesi gibi dev devlet şirketleri ulaşım projelerinde yer alacak. Vneshekonombank da 'altyapı bonosu çıkararak, yatırım için ekstra gelir oluşmasını sağlayacak.

Uzmanlara göre hedeflenen rakamın toplanması zor değil. Ancak projelerin yürütülmesi için yabancı yatırımcının iyi organize edilmesi gerekiyor. Rusya'da aktif olan Türk şirketleri için de özellikle havalimanı ve otoban inşasında yeni büyük imkânların doğacağı öngörülüyor.

Kaynak: Zaman


banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?