banner39

Rusya: ABD, Kırgız üssünde casusluk yapıyor

Rusya devlet televizyonu, ABD`nin Kırgızistan'daki askeri üssünün Çin ve Rusya üzerinde casusluk yapmak için kullanıldığını iddia etti

Arşiv 06.04.2009, 14:37 06.04.2009, 15:52
Rusya: ABD, Kırgız üssünde casusluk yapıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus devlet televizyonunda yer alan haberde, ABD`nin Orta Asya'da kalan tek askeri üssüne son dönemde kurulan ileri teknoloji gizli izleme merkezinin Çin ve Rusya'ya yönelik casusluk faaliyetinin bir göstergesi olduğu iddia edildi.

Rus hükümetinin yayın organı olarak görülen televizyonun Manas üssü hakkında yayımladığı belgeselde dile getirilen iddialar üste görevli bir ABD savunma yetkilisi tarafından yalanlandı.

"Üs" isimli belgeselde Manas askeri üssünde yer alan iki penceresiz binanın görüntülerine yer verilerek binada "çokkanallı ve çok fonksiyonel bir elektronik gözetleme sistemi" kurulduğu iddia edildi.

 "Bu istasyon bütün dünyayı dinleyebilir- Her faks, her e-mail, cepten ya da sabit hatlardan her arama kaydediliyor ve fişleniyor. Milyarca mesaj ele geçirildi" ifadelerinin kullanıldığı belgeselde, "Manas üzerine, tüm Orta Asya, Çin ve Sibirya'yı kontrol eden Amerikan üssündeki istihbarat hain şekilde, Kırgız yetkililer tarafından onaylanmadan yapıldı" iddialarına yer verildi.

Belgesel, ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev arasında gerçekleşen ilk toplantının birkaç gün sonrasında yayımlandı.

Film, 2006 yılında İngiliz casusların elektronik sırları toplamak için sahte kaya kullandığını göstererek Londra ve Moskova arasında bir kriz çıkmasına neden olan Rus gazeteci Arkady Mamonto tarafından hazırlandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?