banner39

Rusya-ABD nükleer anlaşması tamam

Rusya ile ABD arasında süren nükleer silah görüşmelerinde mutabakat sağlandı ve yeni anlaşma Prag'da parafe edilecek.

Arşiv 24.03.2010, 23:56 24.03.2010, 23:56
Rusya-ABD nükleer anlaşması tamam


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Rusya ile ABD yeni stratejik silahlarda indirim anlaşmasında (START) mutabakat sağladı. Kremlin kaynaklarına göre, Rusya ve ABD bütün belgelerde mutabakat sağladı ve yeni anlaşma Prag'da parafe edilecek. İki ülke 5 Aralık'ta süresi dolan START-1'in yenilenmesi için bir yıldan fazla süredir müzakereleri sürdürüyordu.
Ria Novosti haber ajansına bilgi veren Kremlin kaynağı, "Anlaşmanın imza tarihi ve yeri ile ilgili son kararı iki ülke devlet başkanları verecek. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag yeni anlaşmanın parafe edileceği yer olarak öngörülüyor." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la geçen hafta gerçekleştirdiği görüşmede anlaşmanın teknik ve 20 sayfadan fazla bir belge olduğunu ifade etmişti. Rusya yeni anlaşmada nükleer saldırı silahları kadar, savunma silahlarında da indirim yapılmasını talep ediyordu. ABD'nin Doğu Avrupa'ya kurmayı planladığı füze kalkanının da yeni anlaşmada yer alabileceği belirtiliyor. Moskova, nükleer kapasitesini olumsuz etkileyeceği gerekçesi ile füze kalkanına karşı çıkıyordu.

ABD Başkanı Barack Obama, Temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le yeni anlaşma konusunda mutabakata varmıştı. Buna göre taraflar, nükleer başlık sayısını bin 500 - bin 675 aralığına, fırlatma sistemi sayısını da 500-1000 aralığına çekecek. Rusya'nın halen 3 bin 909 nükleer başlık ve 814 taşıyıcı sistemi bulunurken, ABD'nin 5 bin 576 nükleer başlık ve bin 198 taşıyıcı sistemi bulunuyor.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?