Rusya Abhazya'daki askeri gücünü artırıyor

Rusya bu yıl Abhazya'nın Oçamçira limanında deniz filosu için yeni bir üs inşasına başlayacak

Arşiv 28.01.2009, 14:34 28.01.2009, 14:34
Rusya Abhazya'daki askeri gücünü artırıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Abhazya'nın Oçamçira limanında inşa edilecek askeri üssün Gürcü özel birimlerinin saldırı ihtimaline karşı alınan bir önlem olduğu açıklandı.

2008 yılının Ağustos-Eylül aylarında Abhazya başkanı Sergey Bagapş ülkesinde birkaç askeri üssün kurulacağını kaydetmişti. Hem kara hem de deniz üslerinin kurulacağı iddia edilmişti.

Rus genelkurmay başkanlığının kararı Abhazya'da sevinçle karşılandı. Abhazya dışişleri bakanı Sergey Şamba'ya göre, Rusya'nın askeri gücünün artması güvenliklerinin garanti altına alınması demek. Şamba bu konunun
kısa bir süre içerisinde çözülmesini istediklerini belirtirken, üssün inşa edilmesinin birkaç yıl süreceği ifade ediliyor.

Tiflis ise Moskova'nın planlarına tepkili. Gürcistan devlet bakanı Temur Yakobaşvlili, Oçamçire'de deniz üssünün kurulmasının Rusya'nın işgal planının bir parçası olduğunu bildirdi.

Gürcü bakan, "Bu düşünceyi gerçekleştirmek isteyenlere fazla istekli olmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü Gürcistan topraklarından bir zamanlar bulunan askeri üsler kaldırıldığı gibi yeni inşa olunacak olan deniz üssü de kaldırılacak. En iyisi onlar bu kaynağı ekonomik krizin ortadan kaldırılmasına ya da eğitime aktarsınlar," ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?