banner15

Rusya Abhazya'ya asker ve silah yığacak

Bölgeyi ziyarete hazırlanan Rusya Başbakanı Putin'den Abhazya'ya askerî yatırım açıklaması geldi

Rusya Abhazya'ya asker ve silah yığacakRusya, Abhazya'daki askerî üslerini güçlendirmek için gelecek yıl yaklaşık 500 milyon dolarlık harcama yapacağını açıkladı.

Açıklama bölgeyi ziyaret etmeye hazırlanan Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'den geldi.

Putin'in bu açıklaması, Moskova'nın Gürcistan'ın kuzeybatısında kalan küçük bir bölge olan Abhazya'yı koruma ve finanse etme kararlığı olarak yorumlandı.

Harcamaların büyük oranda Abhazya-Gürcistan sınırını güçlendirme ve askerî üsler için harcanacağı kaydedildi.

Abhazya'dan üst düzey bir yetkili, Moskova'nın başkent Sukhumi'nin güneyine büyük bir donanma üssü inşa etmesini istediklerini söyledi. Bunun, halen Ukrayna'da bulunan Rusya'nın Karadeniz filosu için alternatif bir adres teşkil edebileceği belirtiliyor.

Gürcistan ile Rusya arasında Ağustos 2008'de yaşanan beş günlük savaşın ardından, Moskova Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Abhazya'yı bağımsız bir devlet olarak tanımıştı.

Emekli maaşlarını da Rusya ödüyor

Rusya Başbakanı Putin, Moskova'nın Abhazya'nın bütçesine de katkıda bulunduğunu ve emekli maaşlarını ödediğini de ifade etti.

Abhazya nüfusunun büyük bölümüne Rus vatandaşlığı verilmiş durumda.

Rusya'nın Abhazya ve diğer ayrılıkçı bölge Güney Osetya'daki askerî varlığını güçlendirmesi, Gürcistan tarafından egemenliğinin bir ihlali olarak görülüyor.

Rusya'nın dışında yalnızca Nicaragua, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımıştı.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35