banner39

Rusya almadı tavukta fiyat indi

Havaların ısındığı şu günlerde piknikçileri sevindirecek haber tavuk sektöründen geldi. Tavuk fiyatları ortalama yüzde 20 indirildi.

Arşiv 11.06.2010, 12:48 11.06.2010, 12:48
Rusya almadı tavukta fiyat indi

 
Rusya'ya ihracat sebebiyle fiyatları yükselen üreticiler, dışardan talep olmayınca tavuk fiyatlarında ortalama yüzde 20 indirime gitti. Kilosu 5,5 TL'den satılan bütün tavuğun fiyatı bazı marketlerde 2,90'a kadar düştü.

Kırmızı et fiyatlarında son dönemde yaşanan aşırı yükselmeler ithalat kararı çıkmasının ardından düşüşe geçti. Ancak vatandaşı sevindiren asıl müjde ise tavuk sektöründen geldi. Havaların soğuk gitmesi nedeniyle piknik sezonunun açılmaması ve Rusya'nın Türkiye'den almayı taahhüt ettiği 500 bin ton beyaz etten vazgeçmesi fiyatların düşmesine sebep oldu.

Beyaz Et Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Yüce Canoler, üreticilerin bütün tavuğu maliyet fiyatına sattığını söyledi. Tüketiciye 15 gün öncesine göre bütün tavuğun yüzde 20 indirimle ulaştığını belirten Canoler, 5 TL olan beyaz et fiyatının bazı süper marketlerde 3 liraya kadar düştüğüne işaret etti. Toptancının Mayıs başında 3 lira 75 kuruşa sattığı bütün tavuğun şu anda 3 TL'nin altına indiğine dikkat çeken Canoler, tavuğun tüketiciye çok düşük fiyatlara ulaştığını kaydetti. Bu durumu havaların yağışlı gitmesi sebebiyle piknik sezonunun henüz başlamamış olmasına bağlayan Canoler, tüketim olmayınca sektörde beklenen hareketliliğin geciktiğini vurguladı. Canoler, Rusya'ya yapılması planlanan et ihracatının istenilen düzeyde gerçekleşmemesinin de piyasada üretim fazlasına neden olduğunu dile getirdi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise beyaz ette ihracat sıkıntısı sebebiyle üretim fazlası oluştuğuna işaret ederek, fiyatların bir süre daha bu düzeyde devam edeceğini dile getirdi.

Kaynak /aa

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?