banner39

Rusya, Avrupa'nın umutlarını kırdı

Rusya, Avrupa'ya en kısa sürede gaz sevkiyatına bir türlü başlayamıyor.

Arşiv 12.01.2009, 10:22 12.01.2009, 13:24
Rusya, Avrupa'nın umutlarını kırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'yı, kesilmesi kış ortasında birçok ülkeyi olumsuz etkileyen Avrupa'ya gaz sevkiyatının en kısa sürede tekrar başlaması yolunu açan anlaşmayı baltalamakla suçlayan Rusya, böylece krizin derhal çözüme kavuşması umutlarına soğuk duş etkisi yaptı.

Rus televizyonuna göre, Kiev'i, Moskova tarafından imzalanan metin üzerinde el yazısıyla değişiklik yapmakla suçlayan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "İmzalanan metni boş ve bizim için değersiz olarak değerlendirmek zorundayız" dedi.

Medvedev, Rus hükümetine, anlaşma protokolünü uygulamama emrini verdi.

Avrupa'ya Rus gazı sevkiyatının yeniden başlaması, Ukrayna toprakları üzerinden Avrupa'ya Rus gazının geçiş kontrolü şartlarını ayrıntısıyla veren bu anlaşmaya bağlı.

Moskova, Kiev'i, Avrupalılara verilen gazı boşaltmakla suçladıktan sonra sevkiyatını kesti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso akşam yaptığı açıklamada, Moskova'nın itiraz ettiği el yazısıyla yapılan değişiklik eklenmeksizin, Ukrayna'nın ihtilaflı anlaşmayı yeniden imzalamayı kabul etmesini sağladığını belirtti.

AFP'nin alıntı yaptığı metinde, "Ukrayna'nın Gazprom'a yönelik hiçbir borcu olmadığı" ve Avrupa tarafından satın alınan gazdan "2009'da hiçbir şekilde alınmadığı" kaydediliyor.

Avrupa Komisyonu'na göre temelde bu açıklama, Kiev ve Moskova arasında imzalanan anlaşmada "hiçbir şeyi değiştirmiyor".

Kiev'de bu konuda hiçbir tepki yok.

Avrupa'nın en kısa sürede normal duruma geri dönmek için sabretmesi gerekse de, sorunun temeli Moskova ve Kiev için hala çözümsüz: İki ülke hükümeti, Ukrayna tarafından 2009'da ödenecek gaz için tarife meselesi üzerinde birbirleriyle didişmeye devam ediyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?