Rusya Balkan Ülkelerini uyardı

Viladimir Putin, Bulgaristan ve Yunanistan'dan, Balkan petrol boru hattı konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Balkan Ülkelerini uyardı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bulgaristan ve Yunanistan'dan, Balkan petrol boru hattı konusundaki müzakereleri hızlandırmaları aksi takdirde alternatif rotaları gündemlerine alacakları uyarısında bulundu.

Putin, düzenlediği yıllık basın toplantısında bir soru üzerine, Türk boğazlarını by-pass edecek Balkan petrol boru hattı projesine son derece önem verdiklerini ve desteklediklerini belirtti.

Bunun Avrupa'daki tüketicileri için öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Putin, ''Ancak, eğer Yunanlı ve Bulgar partnerlerimiz kendi taraflarında bulunan bir dizi sorunu çözmeyi başaramazsa, o zaman başka ülkelerden transit geçiş olasılıklarını değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Bu konuda daha fazla gecikmenin Balkan ve AB ülkelerinin çıkarlarına zarar verebileceğini ifade eden Putin, ''Bana göre bu projenin gerçekleştirilmesi Avrupa için hayati öneme sahip olmalı. Ancak bunu bir an önce hayata geçirilmesi yerine, bir kargaşa, Bulgaristan ve Yunanistan'ın ulusal çıkarlarıyla çelişen tutarsızlıklar görüyoruz'' dedi.

Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan'ın dahil olduğu 900 milyon dolarlık Balkan petrol boru hattı projesiyle daha ucuz olan Rus petrollerinin Türk boğazlarını by pass ederek Akdeniz'e ulaştırılması planlanıyor.

Bulgaristan'ın Burgaz limanı ve Yunanistan'ın Dedeağaç limanı arasında inşa edilmesi planlanan petrol boru hattından, günlük 200 bin varil Rus petrolünün taşınması öngörülüyor.

Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan yıllar süren görüşmelerde boru hattını kimin inşa edeceği, terminallerin sahipliği ve geçiş ücretleri gibi konularda anlaşma sağlayamazken, geçen yıl yapılan açıklamada projenin onaylandığı ve 2009 yılında başlanacağı açıklanmıştı.

Rusya, Balkan Boru petrol hattında kendisine ait olacak yüzde 51'lik hisseyi Rus boru hattı tekelini elinde bulunduran Transneft ile devlet şirketi olan Rosneft ve Gazprom Neft'in eşit şekilde sahip olacağını bildirmişti.

Yunanistan ve Bulgaristan da boru hattının yüzde 49'una sahip olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35