banner39

Rusya, Batı'dan silah satın alacak

Moskova Yönetimi, 5-6 yıl içinde Batıdan 10 milyar avroluk silah ve askeri malzeme alacak.

Arşiv 17.06.2010, 02:57 17.06.2010, 02:57
Rusya, Batı'dan silah satın alacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Rusya'nın 5-6 yıl içinde Batıdan 10 milyar avroluk silah ve askeri malzeme almayı planladığı bildirildi.

Rusya Strateji ve Teknoloji Analizi Merkezinden yapılan açıklamada, Moskova'nın 5-6 yıl içinde Batıdan 10 milyar avroluk silah ve askeri malzeme almayı planladığı, Rus Silahlı Kuvvetlerinin 4 milyar avroluk anlaşmayı yakında tamamlayabileceği belirtildi.

Vedomosti gazetesi, Batıdan bu miktarda silah alımının dünyanın en büyük silah ihracatçısı ülke olan Rusya'nın savunma sanayini olumsuz etkileyebileceğini, ancak silah ithalatının ülkedeki üretici firmaları Silahlı Kuvvetlerin gerçekten ihtiyaç duyduğu malzemeyi üretmesi açısından teşvik edebileceğini yazdı.

Fransa'dan satın alınması planlanan 4 Mistral tipi savaş gemisinin sadece 1,5 milyar avroya mal olacağını belirten gazete, diğer bir anlaşmanın da İtalyan Iveco şirketiyle Rus KAMAZ kamyonları fabrikasında 3 bin adet LMV tipi zırhlı araç üretilmesini içerdiğini, bunun da maliyetinin 1,5 milyar avro civarında olduğunu kaydetti.

Haberde, üçüncü savunma anlaşmasının ise İsrail ile 3 çeşit insansız uçak alımıyla ilgili olduğu, İsrail'den I-View Mk 150, "Searcher 2" ve "Heron" tipi insansız uçakların satın alınmasının planlandığı belirtildi.

Ancak Rus basını, İsrail hükümetinin Rusya'nın bu uçaklar ın teknolojisini ele geçirebileceği kaygısından dolayı uçakların satışı konusunu ş imdilik askıya aldığını duyurdu.

Bu arada, Rusya'nın resmi gazetesi sayılan "Rossiyskaya Gazeta" Rusya'nın silah ihracatına devam edeceğini ve bu yıl 8,5 milyar dolarlık silah satışı planladığını yazdı. 
 


 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?