banner15

Rusya bütçesindeki uçurum büyüyor

Rusya maliye bakanlığının son verilerine göre, ilk yedi aydaki bütçe açığı bir milyar dolar seviyesine dayandı

Rusya bütçesindeki uçurum büyüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya maliye bakanlığı, 2009 yılının Ocak -Temmuz ayları arasındaki bütçe rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre, Rusya bütçesi 2009 yılının ilk yedi ayında 923.8 milyar ruble açık verdi. Hükümetin planı uygulanırsa yıl sonuna kadar bütçe açığının 3 trilyon rubleyi bulması bekleniyor.

Uzmanlar da önümüzdeki aylar içerisinde gelir gider dengesinin ikincinin lehine bozulacağını öngörmekte. Bütçe açığının 3 trilyon ruble olmasının bile 'başarı' sayılacağını savunan ekonomistler, Rusya'nın 671 milyar ruble olarak hedeflediği gelirin sadece 380 milyar rublesini sağlayabildiğini hatırlattı.

Federal Vergi Birimi 165 milyar ruble gelir sağladığını ve 2009 planını yüzde 63.5 oranında gerçekleştirdiğini açıkladı. Federal Gümrük birimi ise, 160 milyar ruble gelir elde ederek, yıllık planını yüzde 46.3 oranında gerçekleştirdi.

Bu rakamlara göre Rusya devlet bütçesi her ay 410 milyar ruble açık vermeye devam edecek. Uzmanlar ise duruma bir an önce müdahale edilmesi için uyarılarda bulunuyor. En yaygın görüş milli para birimi rublede devalüasyon... Ancak maliye bakanlığı bu görüşe tepkili.

Kriz öncesinde doğalgaz ve petrol fiyatlarının hızlı artışı sayesinde Rusya bütçesi önemli gelirler elde etmiş ve Putin'in "milli projelerini" uygulamaya başlamıştı. Eğitimden askeriyeye kadar çeşitli alanlarda reform çalışmaları başlatılmıştı.

Putin'in en çok hatırlanan planı ise Rus yollarının yenilenlemesi için 1 trilyon doların üzerinde para harcanacağını söylemesi ve bu projenin hükümet tarafından onaylanmasıydı. Ekonomik kriz ile beraber Rusya devlet bütçesinin açıkları ise tüm bu projelerin rafa kaldırılmasına neden oldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 16:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35