banner39

'Rusya Çeçenistan'ı kaybetti!'

Belkovskiy, Yamadayev'in öldürülmesi ile birlikte Kadirov'un diktatörlüğünün kurulduğu iddiasında.

Arşiv 08.04.2009, 09:09 08.04.2009, 12:23
'Rusya Çeçenistan'ı kaybetti!'

Ünlü Rus siyaset bilimcisi Stanislav Belkovskiy, Sulim Yamadayev'in Dubai'de öldürülmesi ile birlikte fiili olarak Çeçenistan'ın Rusya'dan bağımsız hale geldiğini açıkladı.

News.ru haber ajansının haberine göre, Çeçenistan'da federal Doğu askeri birliğinin eski komutanı Sulim Yamadayev'in geçtiğimiz günlerde Dubai'de suikast sonucu öldürülmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Belkovskiy, bu gelişme ile birlikte Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadırov'un tek siyasi güç olarak kaldığı, buna paralel olarak Çeçenistan'ın bağımsızlık sürecinin başladığını kaydetti.

Çeçenistan'da Kadırov kanunlarından başka bir kanunun geçerli olmadığını, Kadırov'un rakiplerinin bazen yerel, bazen de federal yönetim yardımı ile yok edildiğinin altını çizen Belkovskiy, "Bu şekilde, Çeçenistan'ın fiili olarak bağımsızlık sürecinin başladığından bahsedebiliriz" diye konuştu.

Çeçenistan'da olağanüstü halin kaldırılması ile fiili bağımsızlığın kesin hale dönüşeceğini belirten Belkovskiy, bu bağımsızlığın resmi bir bağımsızlık anlamına gelmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Rusya.ru

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?