banner15

Rusya-Çin uzay ortaklığı

Rusya ve Çin, Ay ve uzay araştırmalarında işbirliği yapacak.

Rusya-Çin uzay ortaklığı

Rusya ve Çin, Ay ve uzay araştırmalarında işbirliği yapacak. İki ülke arasındaki ortaklık anlaşması, henüz tarihi belirsiz olan Rus Başbakanı Mikhail Fradkov’un Pekin ziyareti sırasında imzalanacak.

Rus uzay dairesi Roskosmos Başkanı Anatoly Perminov, Çinli yetkililerin Rusya’nın uzay konusundaki bilgi birikiminden yararlanmak istediğini belirterek, Çin ile ortak projeler geliştireceklerini ifade etti. Perminov, iki ülke yetkililerinin Haziran 2005’ten bu yana ortak çalışmalar yönünde fikir alışverişi yaptığını, Ay’a uzay aracı gönderilmesinin birinci öncelik olduğunu vurguladı. Perminov ayrıca, Çin’in Rusya’nın tek başına yürüttüğü Mars’ın uydusu Phobos’a uzay aracı gönderilmesini öngören projesine de katılacağını söyledi.

SSCB-RUSYA VE ÇİN İŞBİRLİĞİNDE YENİ SAYFA
Sovyetler Birliği, 12 Nisan 1961’de Yuri Gagarin’i Dünya yörüngesine yerleştirerek uzaya ilk insan gönderen ülke olmuştu. Daha sonra 1970 ve 1973’te Ay’a 2 insansız modül indirmişti. Ancak, sonraki yıllarda fırlatılan mekiklerin havada infilak etmesiyle uzay programlarını askıya almıştı.

Çin’in 2003 yılında uzaya yaptığı ilk insanlı uçuş zamanında Sovyetler Birliği ve Rusya’nın sattığı ekipmanlarla yapılmıştı. Çin gelecek yıl bir kez daha insanlı uzay uçuşu gerçekleştirecek. Çin’un uzun vadeli uzay planları arasında 2010 yılında Ay’a bir uzay aracı ve Dünya yörüngesine de bir uzay istasyonu gönderme bulunuyor.

Kaynak: NTV-MSNBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48