banner15

Rusya-Çin Yakınlaşması Devam Ediyor

İki günlük resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmek istiyor. Ekonomik ilişkilerin ön plana çıktığı ziyarette, Çinli ve Rus liderler enerji alanında işbirliği yapmak üzere anla

Rusya-Çin Yakınlaşması Devam Ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki günlük resmi bir ziyaret için Çin’in başkenti Pekin’de. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun davetlisi olarak Çin’e giden Putin’in temaslarında, ekonomik ilişkiler öne çıktı. İki ülke arasında enerji alanında işbirliği yapma konusunda anlaşmaya varan Çinli ve Rus liderlerin siyasi gündeminde ise İran ve Kuzey Kore bulunuyor.

Pekin’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda yaptıkları görüşme sonrası, enerji alanında işbirliğini derinleştirmeyi planladıklarını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çin Devlet Başkanı Cintao yaptıkları ortak açıklamada, “Biz, petrol ve doğalgaz kaynakları gibi enerji kaynaklarının Rusya’dan Çin’e dek uzanmasına yönelik girişimlere destek veriyoruz“ denildi. Açıklamada, ayrıca bölgede bu alandaki sıkı işbirliğinin, enerji güvenliğini de arttıracağı belirtildi.
İki ülke arasında bazı işbirliği anlaşmaları da imzalanması bekleniyor. Bu anlaşmaların başında gelen ise Sibirya’dan Çin’e uzanarak boru hattı projesi. Her iki ülke aynı zamanda, ticaret alanında da ilişkilerini arttırmak niyetinde. Rusya  ve Çin arasında geçen yıl 29 milyar dolar olarak kayda geçen ticaret hacminin 2010 yılına kadar ikiye katlanması hedefleniyor.

Çin Dışişleri Bakanı Li Caoşing ise Putin'in ziyaretinin Çin-Rusya ilişkilerinin her alanda gelişmesi ile dünyanın barış, istikrar ve kalkınmasına da yardımcı olacağı görüşünü dile getirdi. Li Caoşing, Çin ve Rus şirketleri arasında Sibirya ve Uzak Doğu'da petrol aramak için ortak yatırım da dahil, enerji alanında işbirliği yapılmasını desteklediklerini kaydetti. Çinli Bakan, enerji konusunu iki ülke arasında önemli bir işbirliği alanı olarak gördüklerini belirtirken, bu konuda iki ülkenin tamamlayıcı özelliklere sahip olduklarını savundu.

Ekonomik büyümesiyle tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Çin’in yeni enerji kaynakları arayışında olması nedeniyle Rusya’nın bu konudaki önemi büyük. Zira Çin, Rus petrolü ve doğalgazına gereksinim duyuyor. Yapımı planlanan 4 bin 100 kilometrelik Sibirya-Pasifik boru hattı sayesinde, Çin gelecekte enerji açığının önemli bir kısmını buradan karşılamak istiyor. Ancak bu boru hattının yapımını ilişkin pazarlıklar halen tamamlanmış değil.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48