banner39

Rusya değişen dünya dengelerini tartışıyor

Rusya'da iş adamlarının katıldığı, eski bir istihbaratçının düzenlediği konferansta yükselen Çin ve İslam konuşuldu

Arşiv 17.04.2010, 11:13 17.04.2010, 11:13
Rusya değişen dünya dengelerini tartışıyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Moskova İşadamları Derneği'nde "Çin, İslam Faktörü: Rusya’ya Etkileri" başlığıyla düzenlenen konferansta dünyada yükselen Çin etkisi ve İslam ülkelerinin durumu konuşuldu. Rus basınında yer alan haberlere göre, konferansı Salim Düşünce Okulu teşkilatı başkanı, eski askeri istihbaratçı Aleksandr İbrahimov organize etti.

Konferansa katılan ünlü Rus gazeteci ve yazar Maksim Şevçenko Çin’in geleceğinin tüm dünya kamuoyunu etkileyeceğini öne sürdü. Yazar Çin’in küresel mali krizden sonraki iç dinamiklerinin analiz edilmesi gerektiğini ve buradan çıkarılacak sonuçlara göre siyasi geleceğinin de belirlenebileceğini belirtti. Şevçenko'ya göre, Çin’in Müslüman ülkeler ve kendi içindeki Müslüman halk ile ilişkisi geleceği açısından belirleyici rol oynayacak, sonuçta ise yaşanan gelişmelerden en fazla etkilenen ülkelerden biri de Rusya olacak.

Analist Şamil Sultanov ise, şu anda Müslüman ülkeler içinde en güçlü etkiye ABD'nin sahip olduğunu, ancak giderek bu etkinin de azalmaya başladığını ifade etti. Sultanov’a göre ABD’nin yerini şu anda ne Çin ne de Rusya alamaz. Bunun sebebi ise, Çin’in ekonomik çıkarları uğruna tüm ülkelerle iş birliği yapması, Rusya’nın ise hala dış politika önceliğinin belirsizliğini koruması. Sultanov şöyle konuştu:

"Bugün İslam alemi kendisini bağımsız bir güç ve dünyanın geleceğini belirleyebilecek tek merkez olarak ortaya çıkarmaya çalışıyor. Dini faktörler giderek önemini artırmakta. İslam birliğinin temeli Türkiye İran birleşmesi ile oluşabilir. Bu ittifaka Lübnan, Suriye ve işgal biterse Irak katılabilir. Ayrıca Hamas, Hizbullah gibi siyasi güçlerin de bu merkeze katılması söz konusu olabilir."

Sultanov, Rusya'nın Sünni- Şii çatışmasının engellenmesi, Filistin meselesinde ortak tavrın belirlenmesi ve Müslüman ülkelerinin nükleer silaha sahip olmasını desteklemesi gerektiğini savundu.

Konferansa katılanların ortak görüşüne göre Çin ve Rusya’nın geleceğini sağlam temellere bağlayabilmesi için dünya kaynaklarının adil bir şekilde paylaşımının sağlanmasına çaba gösterilmesi gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?