Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ankara'ya geldi

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ankara'ya geldi

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ankara'ya geldiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, dün akşam saatlerinde Ankara'ya geldi.

Türkiye'ye ilk kez gelen Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in ziyaretinde en önemli konu başlıklarından birini enerji oluşturuyor. Rus lidere eşlik edecek olan Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, Gazprom'un Türkiye'ye sattığı doğalgazın fiyatının daha uygun hale getirilmesi için çalışmanın tamamlandığını söyledi. Seçin, indirim oranının ise görüşmelerin sonuçlanmasıyla belirleneceğini kaydetti.

Rus enerji devi Gazprom, BOTAŞ'a sattığı doğalgazda indirim yapacak. Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, doğalgaz fiyatının daha uygun hale getirilmesi için çalışmaların tamamlandığını söyledi. Seçin, indirimin oranının ise birkaç başlıkla devam eden görüşmelerin sonuçlanmasıyla belirleneceği bilgisini verdi. Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'yla ilgili de önemli bilgiler veren Seçin, projenin son durumuna Rus atasözüyle açıklık getirdi: "İyinin iyisini aramayın. Samsun-Ceyhan hayata geçecek."

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Türkiye ziyareti öncesi Ankara'da Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin, iki ülkenin gaz işbirliğinin devam edeceğini, Türkiye'nin kendileri için büyük bir gaz tüketicisi olduğunu ifade etti.

Gazprom ile Türkiye tarafının Aralık ayından bu yana görüşmeler yaptığına dikkat çeken Seçin, "Gaz satışıyla ilgili bazı parametreleri tekrar gözden geçirme konusunda yoğun çalışmalarımıza devam ettik ve bazı konularda karşılıklı mutabakata vardık. Fiyatın organizasyonu daha uygun hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız oldu. Ancak üzerinde görüşmelere devam edilen konularımız da var. Fiyatla ilgili durumu daha makul seviyeye getirmek için gerekli çalışmalarımız birkaç alanda devam ediyor." dedi. Seçin'e göre iki ülke gaz şirketlerinin üçüncü ülkelere yapacağı projeler ilişkileri daha da geliştirecek.

İhraç edilecek tavuk eti 150 bin tona çıkıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Elena B. Skrynnık, Türkiye'den ithal edilebilecek bu yıl için 57 bin ton olarak belirlenen tavuk eti kotasının gelecek yıl için 150 bin tona çıkarıldığını açıkladı. Skrynnık, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'i ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Rusya'ya Türkiye'den kanatlı eti ihracatındaki son durum ile ilgili görüşmeler sonucunda iki bakanlık arasında hukuki prosedürlerin azaltıldığını, hukuki açıdan ithalatta hukuki engel olmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:34
banner53
YORUM EKLE

banner39