banner15

Rusya enerji süper gücü oluyor

ABD istihbaratı "enerji süper gücü" haline gelmeye başlayarın Rusya'nın ABD ve Batı'nın çıkarlarını daha fazla tehdit ettiğini açıkladı.

Rusya enerji süper gücü oluyor

ABD istihbaratı, Rusya'nın bölgesinde giderek "enerji süper gücü" haline gelmeye başladığı ve bu ülkenin, "ABD ve Batı'nın çıkarlarını giderek daha fazla tehdit eden bir dış politika izlemekte olduğu" uyarısında bulundu. Ülkedeki bütün istihbarat kuruluşlarının tek bir komuta altında toplanması kararının ardından oluşturulan Ulusal İstihbarat Dairesi'nin başkanı John Negroponte, Senato İstihbarat Komitesi'ne, "küresel tehditler" ile ilgili yıllık yazılı raporunu sundu.

Yüksek enerji fiyatlarının, Rusya'ya, dış politika alanında kozlar sağladığını belirten Negroponte, bu ülkenin enerji gelirleri sayesinde hem savunma harcamalarını arttırabildiğini hem de Batı ile her zaman uyumlu olmayan dış politika hedefleri belirleyebildiğini kaydetti.

Ülkede 2008'de yapılacak devlet başkanlığı seçimleri yaklaştıkça muhalefete baskıların arttığı ve bunun, Moskova-Batı ilişkilerine zarar verdiğini belirten Negroponte, eski Rus istihbarat görevlisi Aleksandır Litvinenko'nun İngiltere'de radyasyonla zehirlenerek öldürülmesinin, "Rusya-Batı ilişkilerini daha da bozacak sorunların giderek birikmekte olduğunu ortaya koyduğunu" kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48