banner39

Rusya, Ermenistanla nükleer işbirliği yapıyor

Rusya ve Ermenistan nükleer alanda işbirliği yapmak için anlaşma imzaladı.

Arşiv 24.04.2007, 15:52 24.04.2007, 15:52
Rusya, Ermenistanla nükleer işbirliği yapıyor

Rusya Nükleer Enerji Ajansının (ROSATOM) internet sayfasında, ROSATOM Başkanı Sergey Kriyenko’nun Erivan ziyaretinde Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ermenistan’da uranyum aranması, çıkartılması ve üretimiyle ilgilenecek ortak bir şirket kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını söylediği ifade edildi.

Kriyenko, yeni nükleer enerji santrali inşasında Rusya’nın yardıma hazır olduğunu belirterek, proje siparişinin Ermenistan’dan geldiğini ve Ermeni hükümetinin belirlediği şartlara uymaya hazır olduklarını kaydetti.

Ermenistan’ın nükleer enerji santrali kurmak istemesinin en önemli nedenlerinden birinin, bu ülkedeki uranyum yataklarının bulunması olduğunu söyleyen Kriyenko, "Rusya, petrol ve doğal gaz çıkaran en büyük ülke. Biz, ekonominin nükleer enerji alanını iki kat daha geliştirerek, petrol ve doğal gazın lider konumunu azaltmaya çalışacağız" dedi.

Rusya’nın petrol ve doğal gazının çok olduğunu, ancak Ermenistan’da bunların bulunmadığını ifade eden Kriyenko, şunları kaydetti:

"Ancak (Ermenistan’da) uranyum yatakları çok fazla. Hatta uranyum kaynakları onların ihtiyaçlarından çok daha fazla. Bundan dolayı ülkenin nükleer enerjisinin geliştirilmesi, ekonomileri açısından en uygun karardır. Bu sayede Ermenistan dünyada daha değişik pozisyona çıkmış olacak. Bugün uranyum yatakları stratejik açıdan çok büyük önem taşımakta. Ermenistan, hem kendine hem de diğer ülkelere uranyum sağlayarak, enerji bağımlısı ülke halinden enerji ihraç eden ülke haline gelebilir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?