banner15

Rusya, G.Osetya ile vizeleri kaldırdı

Rusya, Gürcistan'a bağlı özerk bölge Güney Osetya ile vizeleri kaldırdı.

Rusya, G.Osetya ile vizeleri kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ağustos 2008'de gerçekleşen savaşın ardından bağımsızlıklarını ilan eden Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya'yı Rusya ile birlikte Nikaragua, Venezüella ve Nauru tanımıştı. Vizesiz geçiş anlaşmasını Moskova'da temaslarda bulunan Güney Osetya yerel yönetimi Dışişleri Bakanı Murat Djioyev'le Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov parafe etti. Anlaşma gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Anlaşmanın ardından basına açıklamada bulunan Lavrov, "Rusya ve Güney Osetya'dan sadece diplomatik pasaportu olanlar değil, normal pasaportu olan vatandaşlar da rahatlıkla geçebilecek. Rusya'nın Güney Osetya'yı tanımasının ardından sınırda sorunlar sıklıkla yaşanıyordu. Böylece bunun üstesinden gelmiş oluyoruz." dedi. Lavrov vizelerin kaldırılmasının ardından sınırlardan geçişlerin artmasını beklediklerini ifade etti.

Yeni kurulan bir devlet olarak Güney Osetya ekonomisini desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Lavorv, "Güney Osetya ve Abhazya'nın uluslararası toplumda Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletlerde yer alması için desteğimizi sürdüreceğiz." dedi. İdeolojik ve geçmişin kalıntıları ile ortaya konacak yaklaşımların istikrara katkı sağlamayacağını kaydeden Lavrov, "Ortada hiç kimsenin inkar edemeyeceği bir realite var. Bu şekilde bakılırsa süreç daha hızlı işler." ifadesini kullandı.

Djioyev de yaptığı değerlendirmede imzalanan anlaşmanın iki ülke stratejik işbirliğini güçlendireceğini kaydetti. Djioyev Moskova'ya ekonomik, güvenlik ve sosyal alanda sağladığı destekten dolayı teşekkür etti.

Diğer taraftan Rusya ile Güney Osetya arasında imzalanan vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşma Tiflis'in tepkisine neden oldu. Tiflis dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada Rusya'nın bir kez daha uluslararası hukuku çiğnediği kaydedildi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 16:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48