Rusya ile İngiltere arasında vize skandalı

Rusya ile ingilitere arasında şimdi de futbolla bağlantılı olarak vize skandalı başgösterdi.

Rusya ile İngiltere arasında vize skandalı


Son yıllarda Rusya ile İngiltere arasında sürekli anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bazı Çeçen liderlerine ve muhalif işadamı Brezovski'ye İngiltere'de sığınma hakkı verilmesi, eski Rus casusu Litvinenko'nun bir yıl önce Londra'da öldürülmesi, Rusya'daki İngiliz kültür kurumunun faaliyetlerinin sınırlanması gibi birçok sorundan sonra, bugün de bir "futbol skandalı" filizleniyor. Ya da futbolla ilişkili bir "vize skandalı..."

Şampiyonlar Ligi'nde ilginç bir durum ortaya çıktı. İki İngiliz takımı, kozlarını Moskova'da paylaşacak. 21 Mayıs'taki maça 50 bin civarında İngiliz taraftarın gelmesi bekleniyor.

Finalde Manchester United ile karşılaşacak olan Chelsea'nin sahibinin ünlü Rus işadamı Roman Abramoviç olması, "Chelsea kendi sahasında oynayacak" şakalarına yol açtı. Ama şaka olmayan söylentiler de çıktı ortaya.

İngiltere'de, "Rusya'nın vize işlemlerinde zorluk çıkaracağı" iddiaları ortaya atıldı. Bir iddiaya göre Rusya, Petersburg futbol takımı Zenit'in UEFA kupası için 14 mayısta İngiltere'ye gitmesinde çeşitli zorluklar çıkaran İngilizlere karşı "intikam önlemleri" alıyordu.

Ayrıca bazı Rus yetkililerin "İngiltere ile diplomatik ilişkilerimiz iyi olsaydı, elbette vize sorunları daha kolay çözülürdü" gibi imalı bazı açıklamalar yapıldığı yazıldı.

Araya giren UEFA yönetimi, Rusya yetkilileriyle görüşerek vize sürecini kolaylaştıran bir anlaşma yaptıklarını bildirdi. Hatta Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov'un "bileti ve otel rezervasyonu olanlara vize de gerekmez" açıklaması İngilizleri sevindirdi. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı bunu yalanladı. Kolaylaştırılmış da olsa, mutlaka vize alınacaktı. Uygulamanın nasıl olacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: Hakan Aksay / Rusya Online


Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35