banner39

Rusya ile ticari hedefler 100 milyar dolara çıktı

Rus lider Putin ile kahvaltıda biraraya gelen Başbakan Erdoğan, Rusya ile ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkaracaklarını söyledi.

Arşiv 08.06.2010, 11:24 08.06.2010, 11:24
Rusya ile ticari hedefler 100 milyar dolara çıktı

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarmakta kararlı olduklarını belirterek, "Türkiye ile Rusya'nın güçlenen ilişkileri, Kafkaslar başta olmak üzere tüm bölgemizde barışa, ekonomik gelişmeye ve istikrara büyük bir katkı sağlayacaktır" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Rusya Federal Çevre, Endüstri ve Nükleer Denetleme Servisi (ROSTECHNADZOR) arasındaki işbirliği anlaşmasını imzaladı. İmza töreninin ardından Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi.

Öncelikle söz alan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki çok boyutlu ilişkilerin, dış politikada ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Rusya ile ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarmak konusunda kararlı olduklarını belirten Erdoğan, siyasi, tüm alanlarda atılacak adımların, bu süreci hızlandıracak mahiyette olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşan Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri daha da ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini söyledi. Putin, Türkiye ile ticaret hacmini yükselterek, bu işbirliğini bir çok alana taşımayı hedeflediklerini de belirtti.

İki lider, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin doğalgaz kullanımına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Azerbaycan'dan gerek şu anda aldığımız gaz, aslında bizim ihtiyacımız içinde ciddi bir potansiyeli oluşturmuyor. Şu anda ihtiyacımızın çok çok büyük bir kısmını zaten Rusya Federasyonu'ndan temin ediyoruz. 81 vilayetimizin henüz 64'üne doğalgaz ulaştırabilmiş durumdayız. Bu yetmiyor, bir de sanayide doğalgazı kullanma adımlarını atacağız ve sanayide doğalgaz talebi çok fazla" ifadelerini kullandı.

Putin ise, "Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu doğalgazı karşılamaya çalışıyoruz. Kış döneminde belirli zamanlarda bir doğalgaz eksikliği oluyor. Sadece gazın sağlanması için değil, doğalgazın iletimi için de bir anlaşma söz konusu. Mevcut doğalgaz boru hatları yeterli değil şu anda. Nabuco ekonomik olarak yapılabilir, hayata geçirilebilir bir şey olursa, sorun olmaz. Biz buna karşı çıkmıyoruz. Azerbaycan gazı Nabuco için yeterli gelmeyecektir. Mavi Akım 2'yi kuralım, yeni boru hatları inşa edelim demiştik ve doğalgaz Türkiye'ye doğrudan gelir diye konuşmuştuk. Bütün bunlar gündemde olan projeler" dedi.

Kaynak / aa

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?