banner15

Rusya ile Ukrayna arasındaki ipler kopuyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Yuşçenko'yla atışmaları iki ülke arasındaki ilişkileri kopma noktasına götürdü.

Rusya ile Ukrayna arasındaki ipler kopuyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'yla basın üzerinden atışmaları devam ediyor.
Resmi ziyaret için Almanya'ya giden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında Ukrayna yönetimi ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Kısa bir süre önce Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya gönderdiği sert mektup ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Medvedev, bugünkü Ukrayna yönetimi ile gelecek için sağlam ilişkiler kurmanın mümkün olmadığını, ülkedeki yönetim değişmediği taktirde ilişkilerin yeniden düzene girmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Medvedev, şunları söyledi: "Şu an Ukrayna'da başta olan yöneticiler ile hiçbir şekilde normal ilişkiler kurabileceğimizi sanmıyorum. Belki ileride bir şeyler olur da, bu durum değişir. Bunun olması beni sadece sevindirir."

Kısa bir süre önce Rus lider, Ukraynalı meslektaşı Yuşçenko'ya bir mektup yollamış ve bu mektubu da kamuoyuna kameraların önünde açıklamıştı. Ukrayna Devlet Başkanı'na yönelik ağır eleştirilerde bulunan Medvedev'in mektubuna cevap ise bir günlük bir sessizlikten sonra gelmişti. Yuşçenko, Medvedev'in mektubunun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını, ancak kendisi gibi sert bir üslup kullanmayacağını belirterek, Medvedev'i iki ülke arasındaki sorunları kamuoyunun önünde değil, masa başında çözmeye çağırmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Yuşçenko'nun mektubuna cevap vermesinin hemen ardından ise Medvedev, Mihail Zurabov'u Rusya'nın Ukrayna Büyükelçisi olarak atadı. Zurabov'un Ukrayna'daki görevine daha sonra başlayacağı açıklanırken, kesin bir tarih belirtilmedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35