banner39

Rusya, İran konusunda uyardı

Orta Doğu'da barış rolünü üstlenmeye çalışan Rusya, İran'a karşı atılacak adımlar konusunda uyarılarda bulundu.

Arşiv 21.03.2008, 16:14 21.03.2008, 16:14
Rusya, İran konusunda uyardı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın nükleer programını bozmayı hedefleyen herhangi bir askeri operasyonun doğuracağı feci sonuçlara karşı uyarıda bulundu.

Lavrov İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile yaptığı bir basın toplantısında, bu meseleyi barışçıl olmayan yollarla çözmek için atılacak adımların İran'ın nükleer programını açığa çıkarmak için gösterilen çabaları yok edeceğini ifade etti.

Lavrov bu durumun, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın İran'ın nükleer programına yönelik çabalarını da sonuçsuz bırakacağını şu sözleriyle dile getirdi: "Müfettişler programın askeri alana kaydırıldığına yönelik bir delil bulmadıklarını tenkit ettikleri müddetçe çok etkin ve önemli bir operasyonun sonlandırılması bizim için felaket olacaktır."

ORTA DOĞU'YA YÖNELİK BARIŞ KONFERANSI HAZIRLIKLARI

Diğer taraftan Lavrov, Kudüs'te İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile yaptığı toplantı ve Başbakan Ehud Olmert ve Cumhurbaşkanı Şimon Perez'le yaptığı müzakerelerin ardından düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Ortadoğu'da barışı sağlamak adına yapılacak konferansa ev sahipliği yapmak için yetkili bütün taraflarla görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Lavrov konferansın birinci hedefinin şu anki müzakereleri geliştirmek ve istenilen sonuçlara ulaşması için uygun ortamlar oluşturmak olduğunu açıkladı.

Basın organları ise; İsrail tarafının Rusya'nın bu çabaları karşısında ki tavrını henüz açıklamadığını naklettiler.

Washington'da ise Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Dışişleri Bakanı Rice'ın başkent Moskova'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde bu konferansı düzenlemek için gösterdiği çabaları Rus tarafıyla görüştüğünü açıkladı.

LAVROV BUGÜN ABBASLA GÖRÜŞECEK

Lavrov bugün Filistin lideri Mahmut Abbas'la görüşmek için Ramallah'a gidecek.

Lavrov İsrail'e varışından önce Suriye'yi ziyaret etmiş ve Başbakan Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Ortadoğu'da ki barış çabaları üzerinde yoğunlaşan görüşmelerde bulunmuştu.

Rusya yaklaşık bir hafta önce Dışişleri Bakanının Moskova'da düzenlenecek bölgesel konferansa destek sağlamak için bu hafta Ortadoğu'yu ziyaret edeceğini ilan etmişti.

Lavrov ve Muallim düzenledikleri toplantıda, Fetih ve Hamas arasındaki çekişmeye işaret ederek Filistin safında birliğin yeniden oluşturulmasına çağrıda bulundular.

Rusya Annapolis'in ardından barış görüşmelerine devam etmeye olan isteğini açıklamış ve Filistin, İsrail, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerindeki yetkililerle bu bağlamda müzakerelerde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?