banner27

Rusya İran Konusunda Yine Devrede

İran delegasyonu uranyum zenginleştirme programı konsunda Rusya’nın önerileinin görüşmek üzere Moskova’ya gitti. İran delegasyonunun başkanlığını ulusal güvenlik yüksek konseyin ikinci ismi Ali Hüseyini Taş yapıyor. Gündemde uranyum zenginleştirmenin Rusy

Rusya İran Konusunda Yine Devrede

İran'ın nükleer programının yarattığı gerginliği gidermek üzere üst düzey bir İran heyeti bugün Moskova'ya gitti. Görüşmelerin konusu, Rusya'nın geçen yıl gündeme getirdiği bir uzlaşma formülü olacak. Moskova yönetimi, İran'a tartışmalı uranyum zenginleştirme faaliyetinin Rusya'da yapılması ve elde edilecek yakıtın İran'a aktarılması teklifinde bulunmuştu. Bu şekilde İran'ın silah üretiminde de kullanılabildiği için kaygı yaratan bu faaliyette ustalaşması önlenmiş olacak ve Tahran yönetiminin enerji üretimi amaçlı nükleer faaliyetlerini sürdürmesi sağlanacaktı. Bunu sağlamak için Rusya, İran'a teslim edeceği uranyumu silah üretimi için değil ancak enerji üretimi için yeterli olacak düzeyde zenginleştirecekti. Ancak İran, bu sırada teklife yanaşmamıştı. İranlı yetkililer bugünkü görüşmelere başlarken de, geçen hafta başladıkları uranyum zenginleştirme faaliyetini dondurmak gibi bir önkoşulla masaya oturmadıklarını vurguladı.

Anlaşma Kremlin için bir prestij

Anlaşma Kremlin açısından, yıllardır sürüncemedeki soruna çözüm getirilmesi ile önemli bir diplomatik prestij sağlanması anlamına geliyor. Bu aynı zamanda Rusya'nın İran'daki büyük ekonomik çıkarlarını da koruması demek. Uluslararası toplum İran'a yaptırım uygularsa, Rusya'nın Tahran yönetimi ile iş yapması da zorlaşacak. Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran'ın faaliyetlerini görüşmek üzere 6 Mart'ta toplanıyor. Kurum iki hafta önce nükleer faaliyetlerini şüpheli bulduğu İran'ı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevketmişti. Güvenlik Konseyi ise herhangi bir yaptırım kararı almadan önce Kurum'un 6 Mart'taki toplantısına sunulacak verileri bekliyor.

Muttaki Brüksel'de

İran'ın Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki de, bugün Brüksel'de Avrupa Birliği yetkilileri ile biraraya gelecek. Muttaki Avrupa Parlamentosu'nun Dış İlişkiler Konmisyonu'na hitaben bir konuşma da yapacak. Ancak İran'ın bu son diplomatik girişimleri bazı Batılı ülkeler arasında şüpheyle karşılanıyor. Diplomatik kulislerde İran'ın zaman kazanmaya çalıştığı yorumları yapılıyor. Atom Enerjisi Kurumu 2003 yılında İran'ın 18 yıldır gizli nükleer faaliyetlerde bulunduğunu saptamış, uranyum zenginleştirme faaliyetinin durdurulması amacıyla Almanya, Fransa ve İngiltere öncülüğünde yürütülen müzakereler sonuç getirmemişti.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25