banner39

Rusya: 'İran'a füze sattık'

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov'un, İran'a Tor-M1 hava savunma füzesi sattıklarını doğruladığı iddia edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya: 'İran'a füze sattık'

İvanov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Anlaşma gereği, Tor-M1 füzelerini İran'a gönderdik" dedi. İran'a henüz herhangi bir yaptırım uygulanmadığına işaret eden İvanov, Tahran'a istemesi durumunda silahlı kuvvetleri için daha fazla silah satabileceklerini kaydetti.

Savunma Bakanı İvanov'un açıklamasıyla, ilk defa üst düzeydeki bir Rus yetkili, İran'a füze satışını doğrulamış oldu. Daha önce adını açıklamayan bazı Rus yetkililer füze satışını kamuoyuna duyurmuştu.

İvanov, İran'a ne kadar füze sistemi verildiği konusunda ayrıntı vermezken, bir Savunma Bakanlığı yetkilisi Tahran'a henüz tüm savunma sistemlerinin verilmediğini bildirdi.

Rusya ile İran arasında Aralık ayında imzalanan 29 gelişmiş füze sistemi alım anlaşmasının maliyetinin 700 milyon dolar civarında olduğu bildiriliyor. Anlaşmaya Batılı ülkeler tepki göstermişti.

Konvansiyonel silahlar sınıfına giren Tor-M1 füzelerinin satışı anlaşması uluslararası yasaları ihlal etmiyor. Rus yetkililer, sadece savunma amaçlı füzelerin menzilinin kısa olduğuna dikkati çekiyor.

Her bir Tor-M1 füze sistemi 48 hedefi belirleyebiliyor ve her hedefe iki atış yapabiliyor. Füzelerin menzili ise yerden havaya 6 bin metre.

Rus basını, Moskova'nın Tahran'a S-300 tipi uzun menzilli hava savunma füzesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?