banner15

Rusya İran'a inanmıyor!

İran'ın "nükleer güç olduk" açıklamasına Rusya yeni bir boyut kazandırdı.

Rusya İran'a inanmıyor!

Dünya Bülteni- Haber Merkezi

İran'ın "nükleer güç olduk" açıklaması farklı ülkelerde değişik tepkiler uyandırmaya devam ediyor. Ahmedinecad'ın son açıklamasına Rusya'dan yapılan yorumda, Birleşmiş Milletler ve Amerika'nın görüşlerinin aksine İran'ın nükleer silah üretemeyeceği belirtildi. 

İran'ın nükleer silah üretmeye muktedir olmadığını söyleyen Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, “İran’ ın bugün yaptığının, yakın ya da uzak gelecekte bir nükleer silah üretmeye imkan sağlamadığını kesin olarak söyleyebilirim.” dedi.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Giora Eiland ise İran'ın böyle bir girişimde bulunmasının ve nükleer silah üretmesinin engellenmesi için henüz geç olmadığını söyledi. İran'ın, silah üretme sürecini "durdurulamaz süreç" olarak göstermeye çalıştığını belirten Eiland, "Yeteneklerini artırdıkları ve uranyum zenginleştirme alanında yeni imkânlar elde ettikleri doğru. Ama bu aşama ile bir bomba için gerekli uranyumu üretebilme yeteneği arasında ve bu yetenekle gerçek silah sistemleri yaratma yeteneği arasında bir teknoloji ve zaman aralığı var.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48