Rusya-İslam Konferansı Şubatta

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Gurubunun 3’üncü toplantısının 1-2 Şubat günlerinde İstanbul’da yapılacağı açıklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya-İslam Konferansı Şubatta

Kültürler arası diyaloğun arttırılması ve İslam ile Batı arasında karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amacıyla oluşturulan, Rusya ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerin katıldığı “Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Gurubu”nun 3’üncü toplantısı 1-2 Şubat günlerinde İstanbul’da yapılacak.

Geçen sene Rusya’nın başlattığı proje kapsamında Rusya ile İKÖ üyesi 18 ülke arasındaki ilişkileri ilerletmek amacıyla oluşturulan “Stratejik Vizyon Grubu”nun 3’ncü toplantısı İstanbul’da 1-2 Şubat 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Eşbaşkanlıklarını Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Shaimiev’in yaptığı “Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu” toplantılarında üç projenin hayata geçirilmesi bekleniyor. Medeniyetler asında hoşgörü ve karşılıklı etkileşim üzerine bir kitap basılması, Rusya ve İslam Dünyası işbirliğine dönük bir online dergi hazırlanması ve Müslüman-Hıristiyan diyaloguna katkı yapan en iyi eserin ödüllendirilmesi için bir komisyon kurulması olarak belirlenen projelerin yanı sıra “Medeniyetler Konseyi” adını taşıyacak bir tavsiye organının kurulması için BM Yeni Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a da bir teklif iletilmesi planı tekrarlanacak.

İlki Moskova, 2’ncisi Kazan’da yapılan toplantıların 3’ncüsü de İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlenecek. İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da katılacağı toplantıların açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in mesajları okunacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?