banner39

Rusya İsrail'den 10 milyar avroluk silah alacak

Rusya Savunma Bakanlığı'nın 5-6 yıl içinde Avrupa ve İsrail'den 10 milyar Euro'luk silah almayı planlandığı duyuruldu.

Arşiv 15.06.2010, 14:12 15.06.2010, 15:43
Rusya İsrail'den 10 milyar avroluk silah alacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova Stratejik ve Teknoloji Analizler Merkezi, İki yıl içinde Savunma Bakanlığı yetkililerinin dört milyar Euro'luk silah anlaşması imzalaması beklendiğini yazdı. 

Bu çerçevede Fransa'dan yaklaşık 1,5 milyar Euro tutarında Mistral tipli dört uçak gemisinin satın alınmasıyla ilgili ön anlaşma sağlandı. Geçtiğimiz hafta Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Fransa ziyaretinde Mistral uçak gemisi konusunu da ele aldı.

Ayrıca İtalyan Iveco şirketiyle yapılan anlaşma çerçevesinde Rusya İtalya ile yaklaşık 1,5 milyar Euro değerinde üç bin adet LMV (Light Multirole Vehicle) tipli zırhlı araç üretecek. Rus KamAZ şirketi, İtalyan zırhlı araçları ile ilgili çalışmalara başladı. Rus Vedomosti gazetesine göre, Mayıs ayında Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov İtalyan zırhlı araçları alacaklarını itiraf etti. Vedomosti gazetesine göre, Rusya "İsrail Havacılık Sanayisi" (IAI) adlı şirketle de sözleşme imzaladı. Sözleşme gereği, Rusya İsrail'e ait pilotsuz casus uçakları kendi topraklarında üretebilme iznine sahip olacak. Daha önce Rusya, İsrail'den bu tür uçakları 300-400 milyon dolarlık anlaşmayla direkt almayı planlıyordu. Daha sonra müzakere süreci askıya alınmıştı.

Ayrıca, Fransız Thales ve Safran şirketleriyle de 300 milyon Euro'luk sözleşme imzalayan Rusya, bu kontrat çerçevesinde askeri istihbarat GRU için yeni askeri elbise donatımı ve teknolojisi almayı planlıyor. Rus uzmanlara göre başka Fransız ve Alman firmalarıyla da zırhlı araç satın alınmasıyla ilgili sözleşmelerin imzalanması bekleniyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?