Rusya Katin katliamı belgelerini yayımladı / FOTO

1940'ta 22 bin Polonyalı esirin SSCB güçlerince öldürülmesine ilişkin gizli belgeler yayınlandı.

Rusya Katin katliamı belgelerini yayımladı / FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in talimatı üzerine, Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin döneminde 20 binden fazla Polonyalı esirin öldürüldüğü Katin katliamıyla ilgili belgeler dünya kamuoyuna açıldı.

Sovyet askerleri İkinci Dünya Savaşı sırasında esir aldıkları Polonyalı asker, siyasetçi ve sanatçıları 1940 Nisan'ında enselerinden vurararak öldürdükten sonra toplu mezarlara atmıştı.

İnfazlar çeşitli yerlerde gerçekleştirildi. Ancak Rusya'nın batısındaki Smolensk kenti yakınlarında bulunan Katin ormanlarında gerçekleşen katliam diğerlerinin de sembolü haline geldi.

Sovyetler Birliği bu konudaki suçlamaları yıllar boyunca reddetmiş, ancak Mihail Gorbaçov 1990'da, bu katliamı Sovyetlerin gizli polis teşkilatı NKVD'nin gerçekleştirdiğini ilan etmişti.

Sovyetler Birliği çöktükten sonra daha ılımlı bir tavır izleyen Moskova, devlet arşivlerindeki belgeleri 1990'larda özel araştırmacılara açtı.

katin.20100428164753.jpg

Belgeler Rusya Federal Arşiv Ajansının (RFAA) internet sitesinde bugün yayımlanırken, RFAA Başkanı Andrey Artizov gerçek belgelerin elektronik posta kopyalarının ilk defa kamuoyuna açılmış olduğunu söyledi.

Arşivlerin kamuoyuna açılmasıyla Rusya’nın, 1940 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde (SSCB) Polonyalı askerlerin katledilmesi olayıyla ilgili tamamen şeffaf hale geldiğini belirten Artizov, "Rus tarafı Katin’de ve başka yerlerde Polonyalı askerlerle ilgili olayları anlatmada çok net bir şeffaflık gösteriyor. Bu nedenle belgelerin orijinal kopyalarını sitede yayımladık" dedi.

Artizov en yüksek derecede gizliliğe sahip olan bu belgelere eskiden sadece 2-3 kişinin erişim yetkisine sahip olduğunu belirterek, bu belgelerin Ekim 1990’da Rusya Federasyonu’nun ilk Başkanı Boris Yeltsin tarafından dönemin Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa’ya iletilmesi talimatı verildiğini söyledi.

Polonyalı esir askerlerin Almanlar tarafından öldürüldüğü iddiasını doğrulamayan Artizov, "Politbüronun 5 Mart 1940’ta aldığı karara göre katliamın 3 bölgede yapıldığı unutulmamalı. Bunlar da Harkov’a yakın Pyatihatka, Smolensk’teki Katin ve Tver bölgesindeki Mednı kasabasıdır. İlk 2 bölgede 1941’de Almanların bulunduğu konusunda bilgiler var, ama Polonyalıların katledildiği Medni’de o tarihlerde Almanya yoktu" dedi.

katin.jpg

Rus ve Polonyalı uzmanların Katin Katliamını detaylı incelemek için bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Artizov, "Katledilen Polonyalı ve Sovyet vatandaşların listesini oluşturmak bu sayede daha kolay olacak. Ancak böyle bir ortak çalışma henüz başlatılmadı" ifadesini kullandı.

STALİN İMZALI KATLİAM

Belgeler arasında en dikkat çekici olanı 5 Mart 1940 tarihli.

katinkatliami-stalinimzasi.jpg

Dönemin KGB’nin selefi olan gizli servis NKVD’nin Başkanı Lavrenti Pavloviç Beriya’nın, Stalin'e yazdığı mektupta, Polonyalı savaş esirlerinin öldürülmesi öneriliyor.

Mektubun altında Stalin'in bu talebi "olumlu" bulduğunu gösteren notu ve imzası bulunuyor.

Stalin’in verdiği belirtilen emrin uygulanması 1940 yılı Haziran ayı başında sona ermiş, bunun sonucunda Polonya halkının en eğitimli ve üretken kesimini oluşturduğu belirtilen 22 bin savaş esiri kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömülmüştü.

RFAA’nın internet sitesinde yayımlanan belgeler arasında, 5 Mart 1940’ta askerlerin öldürülmesiyle ilgili alınan karar ve olayın ortaya çıkmasını engellemek için bu konudaki tüm raporların imha edilmesiyle ilgili 1959 yılında dönemin KGB Başkanı Aleksandır Şelepin tarafından yazılan rapor yer alıyor.

POLONYA'NIN AYDINLARI KATLEDİLMİŞTİ

Polonya, Rusya’nın Belarus sınırı bölgesinde bulunan Smolensk kentine yakın Katin Ormanındaki 3 ayrı toplama kampında tutulan doktor, avukat, öğretim üyesi, mühendis, polis ve rahip yedek subaylarından oluşan Polonyalı 22 bin savaş esiri katledildiğini belirtiyor.

Katliamın sorumluluğu önce Hitler’e yüklenmiş, ancak İngiltere’nin başta sessiz kalmasına rağmen olayın sorumlusunun Stalin olduğu ortaya çıkarılmıştı.

SSCB’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile SSCB’nin 26 Aralık 1991’de dağılmasından sonra ortaya çıkan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Katin’de kısmi sorumluluğu kabul etmişlerdi.

Rusya’nın 22 bin Polonyalı askerin Stalin tarafından Katin Ormanındaki 3 toplama kampında öldürülmesinden dolayı resmen özür dilemesinin ardından, iki ülke ilişkileri son dönemde giderek düzelmeye başlamıştı.

katinkatliami.jpeg

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindekilerin geçen ay Katin katliamı anma törenlerine giderken uçaklarının düşmesi sonucu ölmelerinin ardından, Rus devlet arşivi Medvedev'in talimatıyla Polonya'ya bir jest olarak belgeleri internet sitesine koydu.

Katin’deki anma törenine Polonya Başbakanı Donald Tusk ile birlikte katılan Putin, törende yaptığı konuşmada, "Polonya ile Rusya arasında tarihin aydınlatılması için uzmanlar düzeyinde yol açılmıştır" ifadesini kullanmıştı.

Tusk da törende yaptığı konuşmada, "Burada öldürülenlerin göz yuvaları, enselerine sıkılmış kurşunlar bize bakıyor. Tarihin büyük yalan yarasının uzlaşmayla aydınlatılması için bekliyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Katin Ormanı töreninde Rus Ortadoks papazları, Katolik rahipler ve Müslüman imamlar dualar okumuştu.

katin1.jpg

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 18:04
banner53
YORUM EKLE

banner39