banner39

Rusya Kürt Devleti kurulmasına karşı

Rusya Güvenlik Kurulu Başkanı İgor İvanov Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt Devleti kurulmasına karşı olduklarını belirtti

Arşiv 19.04.2007, 11:31 19.04.2007, 11:31
Rusya Kürt Devleti kurulmasına karşı

Rusya Güvenlik Kurulu Başkanı İgor İvanov, Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı çıkarak, Irak'ın birliğinin korunmasını istediklerini söyledi. İvanov, "Biz, Irak'ın, tek bir ülke olarak kalmasından yanayız" dedi.

Rusya Güvenlik Kurulu Başkanı İvanov, ANKA Ajansı'nın, bölgedeki gelişmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. İvanov, bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı çıkarak, Irak'ın birliğinin korunmasını istediklerini belirterek şöyle dedi:


"Biz Irak'ın tek bir ülke olarak kalmasından yanayız ve ayrılıkçı eğilimlerin ve bunlara verilen desteğin, Irak'taki zaten zor olan durumu daha da güçleştireceğine inanıyoruz. Biz tek bir Irak'tan yanayız."

TERÖRE KARŞI TÜRK-RUS İŞBİRLİĞİ

Terörle mücadele konusunda Türkiye ile Rusya arasında yapılan işbirliğini de değerlendiren İvanov, "ilgili Türk güvenlik teşkilatları ile birlikte" çalıştıklarını söyledi.

Rusya Güvenlik Kurulu Başkanı İvanov, "ikili ve çok taraflı işbirliğinin etkinliğini değerlendirme güçlüğüne" dikkat çekti ve "Türkiye'yi bir kenara bıraksak da terörle mücadele konusunda ikili ve çok taraflı işbirliğinden söz etmek güçtür çünkü bunun etkinliğini değerlendirmek zordur. Maalesef, bir tek terör veya terörist baskın, birçok başarılı operasyonu gölgeleyebilir" diye konuştu. Bu nedenle güvenlik ile ilgili servislerin arasında düzenli, etkin ve açık temasların kurulması çok önemli olduğunu vurgulayan İvanov, bu tür temasların hızlı bir biçimde teröristlerin ortaya çıkarılmasını ve önlenmesine mümkün kılacağını kaydetti.

"Önlenen terör olaylarının sayısını bile bilemeyiz ancak işbirliğini yapmalıyız" diyen İvanov, "İlgili Türk güvenlik teşkilatları ile birlikte çalışıyoruz ve işbirliğini geliştirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?