banner39

Rusya Kuzey Kafkasya politikasını değiştiriyor

Rus analistler Rusya'nın Kuzey Kafkasya politikasını değiştieceğini öngörüyorlar.

Arşiv 09.04.2009, 18:14 09.04.2009, 18:14
Rusya Kuzey Kafkasya politikasını değiştiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da çıkan Nevazisimaya gazetesine göre Rus analistler Kremlin sarayının Kuzey Kafkasya politikasını inceledi ve önümüzdeki dönemde yapılması öngörülen değişimden bahsetti. Analistlerin görüşüne göre Kuzey Kafkasya Rusya'nın en sorunlu bölgesi.Analistlerin raporunda şu ifadelere yer verildi:

"Çeçenistan, Kabardino-Balkarya gibi cumhuriyetlerde durum normalleşiyor. Ancak Dağıstan ve Kuzey Osetya'da yaşanan sorunlar giderek büyüyor. Bugün Kuzey Kafkasya ülkelerinin Rusya'ya entegrasyonunun gerçekleşmesi için gerçek politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkelerin biri diğerinden farklı özelliğe sahiptir. Liderleri, aydınları ve milli kimlikleri de çeşitlilik arzetmektedir.

İnguşetya başkanı Yevkurov ve Karaçayevo-Çerkesya başkanı Ebzeyev aydınlara en yakın olan liderlerdir. Dağıstan başkanı Aliyev ve Kuzey Osetya başkanı Mamsurov ise çok az sayıda insana etki edebilir. Aliyev'in temel özelliği kendisinin uzun süre parti yönetiminde bulunması ve sadece başkanlığını yaptığı Halk Toplantısının milletvekillerini etkisi altında tutabilmesidir. Kuzey Kafkasya başkanları içerisinde en etkili olanları Çeçenistan başkanı Kadirov ve Kabardino Balkarya başkanı Kanokov'dur."

Uzmanların görüşüne göre Kuzey Kafkasya yöneticilerinin değişmesi gerekiyor.Özellikle de Dağıstan ve Kabardino-Balkarya liderlerinin değişmesi gerekiyor. Dağıstan başkanının görev süresi 2010 yılının Şubat ayında son buluyor. Bu tarihten sonra Dağıstan başkanının görev süresinin uzatılmaması bekleniyor. Analistler iki başkanın Kremlin sarayı ile özel ilişkisi olduğunu düşünüyor. Özel ilişki kuran başkanların başında Yevkurov ve Ebzeyev bulunuyor. Uzmanlar Kremlin sarayının başkanları tayin ettikten sonra bölgeleri serbest bıraktığını düşünüyor.

banner53
Yorumlar (2)
reis03 12 yıl önce
Demek Çeçenistan'da durum iyiye gidiyor,demek Kadirov etkili.Sormak lâzım Kadirov Çeçenistan'ın %de kaçını elinde tutuyor.Tavsiyem gelişmeleri kavkazcenter'den takib edin
Cahar Dudayev 12 yıl önce
bu münafık kim oluyorda direnişçilerin rusyaya hizmet ettiğini utanmadan söylüyor.rusyanın fuhuşuyla ilgileneceğine Çeçenistanın asıl sorunlarıyla ilgilense yaa
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?