banner39

Rusya, Mısır'da nükleer santral kuracak

Rusya, İran'da kurduğu sivil nükleer santralin sonra şimdi de Mısır'a nükleer santral inşa ediyor.

Arşiv 23.03.2008, 13:38 23.03.2008, 13:38
Rusya, Mısır'da nükleer santral kuracak


Rusya, İran'ın Buşehr kentine kurduğu sivil nükleer santralden sonra şimdi de Mısır'a nükleer santral inşa ediyor. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek anlaşmanın imzalanması için önümüzdeki hafta Moskova'ya gelecek. ABD'nin İsrail'in güvenliği açısından Amerikan firmalarına nükleer santral inşa ihalesinin verilmesi için Kahire'ye baskı yaptığı kaydediliyor.

Interfax haber ajansının verdiği bilgiye göre Mübarek'in Moskova ziyareti Rusya'nın düzenleyeceği Ortadoğu zirvesi'nden önce gerçekleşecek. Annopolis'de başlayan Ortadoğu barış sürecine hız kazandırmak isteyen Rusya Moskova'da genişletilmiş sorunların ele alınabileceği bir Ortadoğu zirvesi gerçekleştirebilmek için Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u Suriye, İsrail ve Filistin'i kapsayan Ortadoğu turuna göndermişti.

Ajansa açıklamada bulunan Mısır Moskova büyükelçisi Azat Al-Said İsrail ve Filistin arasındaki sorunun çok kritik bir sürece girdiğini, Gazze'de de durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini söyledi. Böyle bir süreçte Rusya'nın Mısır'la fikir teatisinde bulunmasının çok yararlı olacağına değinen büyükelçi, "Yarın başlayacak ve üç gün sürecek Mübarek'in Moskova temaslarında iki ülke sivil nükleer anlaşması da imzalanacak." dedi. Rusya'nın Mısır'a inşa edeceği nükleer santralin değerinin 1,5 ile 1,8 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Rusya İran nükleer santraline tartışmalı nükleer yakıt sevkiyatını sağlarken, Bulgaristan'ın Belene şehrine de 6 milyar dolar değerinde iki nükleer santral inşa anlaşmasını imzalamıştı. Bulgaristan nükleer santrallerinin ilk ünitesinin 2013, ikinci ünitesinin de 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor. Mısır nükleer santral inşa projesinde Rusya ABD ve Fransız firmaları ile rekabet ediyordu. Dışişleri Bakanı Ali Babacan Moskova ziyaretinde Rusya enerji şirketlerini Türkiye'de inşa edilmesi planlanan nükleer santral ihalelerine davet etmişti.

Mübarek Moskova temaslarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra yeni seçilen Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le de bir araya gelecek. Mart sonunda Şam'da yapılacak Arap zirvesi öncesi gerçekleşecek ziyarette Suriye ve Lübnan sorunu da ele alınacak.


Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?