Rusya müftüleri, Müslüman mahkumları eğitiyor-FOTO

Rusya Müftüler Konseyi, Müslüman mahkumları hapishanelerde eğitecek.

Rusya müftüleri, Müslüman mahkumları eğitiyor-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Müftüler Konseyi, ülkedeki hapishanelerinde bulunan Müslümanlara maddi ve manevi destek sağlanması konusunda Federal Ceza Uygulama Dairesi ile anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ile Rusya Federal Ceza uygulama Dairesi(FSİN) Başkanı Aleksandr Reymer tarafından imzalandı. Rusya Müftüler Konseyi Başkanlık Merkez Binası'nda imzalanan anlaşma ülkede bir ilk. Anlaşmaya gereğince, Rusya hapishanelerinde bulunan Müslüman mahkumlara mescid kurma, manevi değerler kazandırma ve dini eğitim verme imkanı sunulacak.

rusya-musluman-2.jpg

İmza töreninde konuşan FSİN Başkanı Reymer, mahkûmları toplumdan izole etmeyi amaçlamadıklarını, bu insanları topluma kazandırılması için de çalıştıklarını dile getirdi. Reymer, "Bunun için Rusya'daki tüm dini kurumlardan yardım talep ediyoruz. İlk anlaşmayı da Müftüler Konseyi ile imzaladık" diye konuştu. Reymer daha sonra benzer anlaşmanın Rusya Kilisesi ile de imzalanacağını kaydetti.

Müftüler Konseyi Başkanı Gaynutdin ise hapishanelerde bulunan vatandaşların hatalarını anlamaları açısından manevi eğitime ihtiyaç duyduklarını belirtti. Gaynutdin, "Hapislerde bulunan Müslüman kardeşlerimizin hatalarını anlamaları ve bu hataları bir daha yapmamak üzere değişmeleri için dini beslenmeye ihtiyaçları var. Bu konuda onlara dini iyi bilen insanların yardımcı olması lazım." dedi.

rusya-musluman.jpg

Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Rusya Müftüler Konseyi Mahkumlarla Çalışma Departmanı Başkanı Kamil Manapov, anlaşmanın imzalamasının ardından ilk yapacakları işin tüm hapishane kütüphanelerine ve mescitlerine Kuran-i Kerim, hadis ve namaz eğitimi ile ilgili kitaplar göndermeleri olacağını belirtti. Ardından mescitlerin oluşması için çalışma gerçekleştireceklerini belirten Manapov, artık bu anlaşma ile birlikte birden fazla kişinin istemesi durumunda bulundukları hapishanede mescid kurulabileceğini belirtti.

rusya.jpg

FSİN'in verilerine göre Rusya genelindeki hapishanelerde 40'a yakın camii ve 200 mescid mevcut. Yüzlerce Kur'an eğitimi veren kurslar da hapishanelerde faaliyette bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 17:11
banner53
YORUM EKLE

banner39