banner39

Rusya Nativ örgütüne bağlı İsrailli diplomatı gönderdi

Rusya'nın İsrailli diplomat Polishuk'u sınırdışı ettiği bildirildi.

Arşiv 02.10.2009, 14:45 02.10.2009, 14:47
Rusya Nativ örgütüne bağlı İsrailli diplomatı gönderdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Ma'ariv gazetesi Rusya'nın İsrailli diplomat Shmuel Polishuk'u ajanlık yaptığı gerekçesi ile sınır dışı ettiğini iddia etti.

Gazete İsrail'in Rusya'ya resmi bir sınır dışı yapmaması için baskı yaptığını, karşılık vermekle tehdit ettiğini duyurdu. Moskova'nın İsrailli diplomat istenmeyen adam 'persona non grata' ilan etmeden, ülkeyi terk etmesini istediği belirtildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı diplomatın İsrail'e döndüğünü kabul ederken, ajanlık suçlaması ile ilgili detay bilgi vermedi.

Diplomatın, İsrail Başbakanlığına bağlı Nativ olarak bilinen gizli servis adına çalıştığı kaydediliyor. Nativ Rusya'dan İsrail'e göçü organize eden istihbarat örgütü olarak biliniyor. 1952 yılında kurulan örgüt büyük çoğunlukla faaliyetlerini gizli olarak sürdürüyor. Örgüt Sovyetler Birliği döneminde de bu ülkede bulunan Yahudilerin İsrail'e göçmelerini sağlıyordu.

İsrail basınının Rusya ile ilgili iddiaları son günlerde sıklıkla dile geliyor. Daha önce de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Moskova'ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüştüğü iddia edilmişti. Başlangıçta İsrail makamları tarafından yalanlanan ziyaret daha sonra açıklanmak zorunda kalmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?