banner15

Rusya: Ortadoğu'da bir tarafı dışlamak yanlış!

Lavrov, El-Hayat’ta yayınlanan röportajda, Rusya’nın başlangıçta Refik El-Hariri cinayeti için uluslararası soruşturma düşüncesini benimsediğini fakat uluslararası nitelikteki mahkeme konusunda acele edilmesini anlayamadıklarını söylüyor.

Rusya: Ortadoğu'da bir tarafı dışlamak yanlış!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yapılan bir röportaj yayınlanıyor. Rus Bakan, ülkesinin uluslararası arenaya güçlü bir şekilde dönüşünün geçici bir olgu olmadığını, bilakis Rus diplomasisinin uzun süreli çalışmasının souncu olduğunu söylüyor.

 

Lavrov, Rusya’nın bağımsız bir politika izleyerek Ortadoğu’ya stratejik önem verdiklerini belirtiyor ve Rusya’nın Ortadoğu’ya yönelik poltikasının şu temeller üzerine kurulu olduğunu söylüyor: Kökleşmiş sorunların çözümü için atılan adımları hızlandırmak, yeni krizlere yol açmaktan sakınmak, bir tarafı dışlamaya dayanan yanlış poltikalardan kaçınmak.

 

Lavrov, Irak’ın bölünmesinin tehlikelerinden sakındırarak, Iraklıları da, aralarında uzlaşı sağlamak için BM, bölgesel kuruluşlar ve başta İran ve Suriye olmak üzere komşu ülkelerin de yardımıyla kapsamlı bir diyaloğa davet ediyor.

 

ABD’nin Irak’ta izlediği poltikanın ve İsrail’in Lübnan’a saldırısının “güce dayalı poltikanın başarısızlığı”nı ispat ettiğini söyleyen Rus Dışişleri Bakanı, yarın Washigton’da yapılacak Ortadoğu dörtlüsü toplantısına katılmadan önce, Ortadoğu dörtlüsüne bölgenin esas oyuncuları olan Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün’ün de katılımıyla bir barış konferansı düzenlenmesi çağrısını yeniliyor.

 

Lavrov, El-Hayat’ta yayınlanan röportajda, Rusya’nın başlangıçta Refik El-Hariri cinayeti için uluslararası soruşturma düşüncesini benimsediğini fakat uluslararası nitelikteki mahkeme konusunda acele edilmesini anlayamadıklarını söylüyor. Mahkemenin siyasallaştırılmasının tehlikesine dikkat çeken Lavrov, “Önemli olan , mahkemenin kabulü Lübnan toplumunda tehlikeli bir bölünmeye yol açmasın” diyor.

 

İslam Dünyası’ndaki ve Batı kampındaki “aşırılar”ın uygarlık çatışması çıkarmaya çalıştığını öne süren Lavrov, Rusya’nın hiçbir uluslararası çatışma senaryosuna taraf olmayacağını ilan ediyor.

 

 

Ahmedinejad: Nükleer politikamızı Hamaney belirler, ben ilan ederim

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında konuşmamasını isteyen muhaliflerine mesaj vererek, kendisinin İran’ın dini lideri Hamaney’in belirlediği nükleer politikaları ilan etmekle görevli olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde, Ahmedinejad’ın dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Ülkenin genel politikasını dini lider belirler ve hükümetin görevi onu uygulamaktır. İran Hükümeti’nin bu politikaları ugulaması gerekir ve Cumhurbaşkanı, yürütmeden sorumlu kişi olarak İran’ın nükleer alandaki tavrını ilan eder” dediği bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, İran’ın 1979’daki devrimin yıldönümü kutlamalarına bugün başlayacağını ve kutlamaların on gün süreceğini yazıyor. Gazete, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bugün Özgürlük Meydanı’nda açılış konuşması yapacağını ve kutlamaların son günü nükleer faaliyetlerle ilgili “önemli” bir gelişmenin ilan edileceğini bildiriyor.

 

 

 

Washington esirlerine karşılık İslami Mahkemeler liderine başkanlık teklif etti

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Washington’un İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed’in seçimlere katılarak Somali devlet bakanı olmasına karşı olmadığı yazıyor.

 

Batılı ve Amerikalı diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Washington’un şartının İslami Mahkemeler Birliği’nin şiddeti ve aşırılığı reddedem bir siyasi partiye dönüşmesi olduğu bildiriliyor.

 

Haberde, ABD’nin Kenya Büyükelçisi’nin İslami Mahkemeler Başkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed’le yaptığı dört görüşmede de, üç haftadan uzun bir süredir İslami Mahkemeler Birliği elinde esir olan 11 Amerikan askerinin salıverilmesi konusunda yaptığı pazarlıkların başarısız olduğu, Şeyh Şerif’in Amerikan askerlerinin bırakılması için Etiyopya askerlerinin tümüyle Somali’yi terketmesini ve Güney Somali’ye yönelik Amerikan saldırılarına son verilmesini şart koştuğu kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35