Rusya, Politkovskaya'yı tartışıyor

Rusya'daki siyasiler, aydınlar ve gazeteciler Anna Politkovskaya'nın susturulmasını tartışıyor.

Rusya, Politkovskaya'yı tartışıyor

'Katil yazılarında gizli'


Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski: Cinayet emrini verenler Politkovskaya'nın makalelerinde yer alan kişilerdir. Çünkü Politkovskaya makalelerinde dolaylı değil de, kimden söz ettiğini, adı ve soyadı ile beraber açıkça ifade ediyordu. Duma Milletvekili, gazeteci Aleksandr Hinşteyn: Yüzde 90 eminim ki, Politkovskaya cinayeti onun profesyonel çalışmalarıyla bağlantılı. Uzlaşmaz tutumuyla farklıydı, bunun neticesinde yazılarında geçen 'kahramanlardan biri' onunla hesaplaştı.

'Katili biliyoruz ama bulunamayacak'


İnsan hakları savunucusu Lüdmila Alekseyeva: Bizim hukuk koruyucularımız bu cinayeti kimin ve neden yaptığını bulamayacak. Ve biz onu kimin ve neden öldürdüğünü bilmiyoruz. Eko Moskva Radyosu Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov: Politkovskaya güçlü politik grupların menfaatlerini çomak sokuyordu. Uzlaşmaz, yiğit ve en dürüst gazetecilerden biriydi. Defalarca koruma tavsiyesi yapıldığı halde her seferinde bunun gazeteci için kabul edilemez olduğunu söyleyip reddetti. Cinayetin aydınlatılabileceği konusunda şüphelerim var.

 

Novaya Gazeta Yayın Yönetmeni Oleg Klebnikov: Soruşturma tecrübesi gösteriyor ki, biz bazen soruşturma organlarından daha çok bilgiye ulaşabiliyoruz. Moskovskiye Novosti Gazetesi Yayın Yönetmeni Vitali Tretyakov: Cinayet tüm basın camiasına darbe. Politkovskaya'nın yazdıklarını kim nasıl yaklaşıyorsa yaklaşsın, toplumun tavrı tek olmalı, gazeteci dokunulmazdır. Birleşik Demokratik Partisi 'Yabloko' Başkanı Grigori Yavlinski: Cinayeti politik. Cinayette ülke yönetiminin doğrudan siyasi sorumluluğu var.


'Kadirov'a doğum günü hediyesi'


Rus gazeteci Yuliya Latınina: Anna Politkovskaya'nın ölümü Ramzan Kadirov ile bağlantılı. Bu ya Politkovskaya'yı şahsi düşmanı olarak görenlerin Kadirov'a doğum günü hediyesi, gerçi onun böyle bir hediye ihtiyacı var mı sorusu akla gelebilir. Ya da bu Moskova'ya Kadirov'un kontrol edilemez olduğunu göstermek için bir araçtı. Ama her halükarda katil bulunamayacak.


Kadirov: Sarsıldım


politkovskaya22
Rusya yanlısı Çeçenya başbakanı Ramzan Kadirov: Politkovskaya'nın öldürülmesi beni sarstı. Çök üzüldüm. Politkovskaya'nın Çeçenya ile ilgili materyalleri her zaman objektif olmasa da bir insan olarak öldürülmüş olmasına yürekten üzüldüm. Yakınları, çalışma arkadaşları ve akrabaları için büyük bir trajedi. Onlara başsağlığı diliyorum. Ayrıca hiçbir dayanak ve ciddi delil olmadan olayla ilgili olarak ' Çeçen izi' tahmininde bulunmak söylentilere göre düşünmek demektir.


Alkhanov: Saygılıydık

Rusya yanlısı Çeçenya devlet başkanı Alu Alkhanov: Politkovskaya'nın ölümü Rusya medyası için büyük bir kayıp. Biz yaşanan olaydan dolayı sarsıldık. O Çeçenya hakkında, savaş, insan hakları ihlalleri konusunda çok şey yazdı, biz ona tutumundan dolayı saygılıydık.

 

Politkovskaya'nın son sözleri: Tek istediğim Kadirov’un sanık sandalyesinde oturması

Elena Rıkovtseva'nın sunduğu 'Ças Pressı' (Gazeteciler Saati) adlı programa katılan Politkovskaya'ya, Moscow Times'ın yazarı Yuliya Latınina'nın Kadirov'un 5 Ekim'de milli bayrak havasında kutlanan doğum günü dolayısıyla Kommersant gazetesinde yayınlanan yazısı soruldu.

Politkovskaya'nın gazetesi Novaya Gazeta'nın bugün yayımladığı son röportajda Rıkovtseva söze şöyle başlıyor:  "İşte Latınina'nın iddialarından bir kaçı: 'Ramzan Kadirov, partizan savaştan galip çıkmak için tek yol', 'Kadirov'un hiçbir alternatifi yok', 'Kadirov iyi veya kötü, ancak kesin olan bir şey var ki, onun temizlediği kişiler daha iyi değil'. Latınina bir düzen için bu pasajı şöyle bitiriyor: 'Peki insan hakları? İşte insan hakları, Tanrım bize sadece ağlamak kalıyor…' Aslında bu insan haklarını siz nerede gördünüz? Bu konuda sadece Çeçenya'da ağlanmaz. Kadirov hakkında var olan en önemli değerlendirme, 'o kötü idi iyi oldu, yıkıcı idi inşa edici oldu' şeklinde.

 

Telefonla katılan Anna Politkovskaya söz alıyor:  "İnsan hakları için ağlamak' ne demek? Evet insan hakları için ağlamak gerekmez. Sadece Kadirov ile değil Kadirov'un hareketlerinden zarar görenlerle de görüşmek lazım. Farazi değil doğrudan yollarla zarar görenlerle. Oların yakınları öldü, yorgun düştüler, kaçmak zorundalar. Bu insanların çoğunluğu övgüye değer kişiler. Ben birçoğu ile tanışıyordum. Ve şimdi benim çalışma masamda iki fotoğraf var. Ben bir soruşturma yürütüyorum. Bu Kadirov zindanlarında işkence, bugün ve dün konusunda. Bu insanlar Kadirovcular tarafından kesinlikle anlaşılamaz sebeplerle kaçırıldı.

 

Şunu söylemek istiyorum ki, fotoğrafları çalışma masamın üzerinde duran bu kaçırılmış insanlar (biri Rus, diğer Çeçen) güya Kadirovcuların Aleroy köyünde çatışmaya girdiği direnişçiler olarak takdim edildi. Bu bilinmiş hikaye televizyon ekranlarımızda, radyo ve gazete sayfalarında yer aldı. Kadirov çevresinde düşürülmüş direnişçilerle devlet televizyon kanallarına röportaj verdi, halbuki, bu insanlar aslında toplandı, kaçırıldı ve öldürüldü."

 

Rıkovtseva: Anya, bu insanların şu durumda kusurlular sınıfına girdiğini düşünmüyor musunuz? Evet, kaçırılmalar şeklinde belirli kusurlar var, ancak buna mukabil o birçok hizmette bulundu. İnşa işlerlerini yoluna koydu. Ama orada zarar görenlerin yüzdesi çok değil. Kimin başına ne gelmiyor ki.

Politkovskaya: Zarar görenlerin oranı büyük değil mi?

 

Rıkovtseva: Büyük değil. Büyük olmadığı şeklinde sunuluyor.

Politkovskaya: Şunu söylemek istiyorum ki, bu senenin ilk yarısında geçen senenin ilk yarısında kaçırılan insandan fazlası kaçırıldı. Ve bu sadece yakınlarının kaçırıldığını söyleyen insanlar. Onları daha sonra bulamadılar. Ben dikkatleri şuna çekmek isterim ki, biz farklı yetersizliklerden söz edebiliriz, çünkü bunlar bizim yakınlarımız değil, benim oğlum, erkek kardeşim, eşim değil. Sözünü ettiğim fotoğraflardakiler kesinlikle işkence ile tanınmaz hale gelmiş cesetler. Bunu küçük bir yüzde ile ifade etmek mümkün değil. Bu büyük bir yüzde.

 

Bu bölgeyi bilmeyen gazeteciler, onun (Kadirov) Çeçen geleneğini yeniden dirilttiğini söylüyorlar. Tüm bunlar saçmalık. O gelenekleri yıkıyor. Ben intikam taraftarı değilim, ancak bu uzun yıllar bölgede farklı bir değişmezlik sağlamıştı. Ramzan buna da bir şekilde karıştı ve bunu da tahrip etti.

O, ağzına kadar silahlı korumaların çevirdiği bir korkak. Onun devlet başkanı olamayacağını düşünüyorum. Kadirov'un doğum gününde hakkındaki şahsi hayalim bir tane. Bunu cidden söylüyorum. Onun sanık sandalyesinde oturmasını hayal ediyorum.

 

Bu arada gazetemiz Kadirovculara ve bizzat Kadirov'a karşı dava açtı. Örneğin ben bu davalardan birine şahitlik edeceğim. Bu insan kaçırma olayları ile ilgili. Adli davalardan biri özellikle Ramzan Kadirov'un katıldığı iki insanın kaçırılması olayı ile ilgili.

Rıkovtseva: Teşekkürler Anna.

‘Putin’in sessizliği cinayet ortaklığına işaret’

Viyana merkezli Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu (IHF), Moskova Helsinki Grubu (MHG) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) cinayete resmi tepki vermeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kınadı. IHF ve MHG başkanlarının ortak açıklamasında, "Putin’in sessizliği, bir kayıtsızlık ya da işbirliğini çağrıştırıyor. Hükümeti bu kadar eleştiren bir gazetecinin, büyük olasılıkla bir profesyonel katil tarafından öldürülmesinden sonra sessizliğini korumasını kimse kabul edemez" denildi. Moskova Helsinki Grubu Başkanı Ludmilla Alekseyeva ise, "Cinayetin üzerinden 2 gün geçmesine rağmen hala resmi bir tepki gelmemesiyle uluslararası toplum ve Rus halkına hangi sinyal gönderilmektedir" dedi. Kremlin, sadece Putin’in ABD Başkanı George W. Bush’a cinayetle ilgili tarafsız bir soruşturma yürütülmesi için gereken çabaların sarf edileceği vaadinde bulunduğunu açıklamıştı.

 

Kaynak: Ajans Kafkas

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39