banner39

Rusya Renault ile anlaştı

Rus otomobil sanayisini kurtarmak için yabancı şirketlerle görüşen Rus yönetimi Renault ile anlaşma sağladı.

Arşiv 07.10.2009, 17:27 07.10.2009, 17:27
Rusya Renault ile anlaştı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya başbakan yardımcısı İgor Şuvalov, Putin'in de dahil olduğu bir dizi görüşme sonrası Rus otomotiv devi AvtoVAZ'ın iflasını önlemeye yönelik bir anlaşma sağlamayı başardı. Bir süredir Rus hükümeti ile görüşen Renault, Rus otomobil şirketi AvtoVAZ'a ortak oluyor.

Rus basınına göre, Rus otomobil sanayinin 2020 yılına kadar olan gelişim programı Aralık ayında hazır olacak ve Rus otomobillerinin dünya standartlarına çıkarılması hedeflenecek. AvtoVAZ ve GAZ otomotiv şirketlerinin Renault-Nissan ve Opel ile ortak yatırımlar yapacağı da açıklandı. Devlet ise mali destek sağlama ve ortak projeleri teşvik sözü verdi. Renault şirketi de anlaşmayı doğrulayarak, Rus şirketine gerekli teknolojik ve personel desteğin sağlanacağını açıkladı.

Öte yandan, Rus otomobil sanayinin başkenti olarak bilinen Talyotti şehri tarihinin en ağır krizini yaşıyor. Halkın yüzde 30'dan fazlasının otomobil fabrikalarında çalışan şehirde, küresel mali kriz sonrasında binlerce insan işini kaybetti. İddialara göre toplam 100 bin insan işsiz kalabilir. Rus medyası şehir halkının ağır ekonomik krizde olduğunu ve bir an önce hükümetin duruma el koyması gerektiğini belirtiyor. Şuvalov ise işsizler ordusunun artacağına dair haberleri yalanladı, fabrikaları iflastan kurtarmak için yardım yapılacağını kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?