Rusya Romanya'dan açıklama bekliyor

Rusya, "Amerikan füze kalkanı" konusunda Romanya'dan açıklama bekliyor.

Rusya Romanya'dan açıklama bekliyor


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Romanya'nın Amerikan füze kalkanının bazı unsurlarına evsahipliği yapacağı açıklamasından sonra "endişesini" dile getirdi ve "açıklama beklediğini" bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu ciddiyetle analiz edeceğimiz önemli bir konu. Anlaşıldığı üzere bizde endişe yarattı. Bir açıklama yapmanın gerekli olduğu ortada. Bunu Amerikalı ve Avrupalı ortaklarımızla temaslarımızda dile getireceğiz" denildi.

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, yeni Amerikan füze savunma projesi kapsamında balistik füzeleri saptayan unsurların konuşlandırılmasını kabul edeceklerini açıklamış, bu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da teyit edilmişti.

Basescu, başkanı olduğu Yüksek Savunma Konseyinin toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ''Romanya, ABD Başkanı Barack Obama tarafından savunma sistemine katılmaya resmen davet edilmiştir'' demişti.

Orta menzilli ve balistik füzeleri karadan yakalayacak olan bu unsurların Romanya'da konuşlandırılacağını belirten Basescu, söz konusu unsurların 2015'te operasyonel olacağını kaydetmişti.

Basescu, Rusya'nın Amerikan projesiyle ilgili geçmişte dile getirdiği kaygılara cevap olarak da, ''Bu savunma sistemi Rusya'ya karşı değildir'' demişti.

Romanya'nın söz konusu savunma sisteminde yer alması fikri, ilk olarak ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın geçen Ekimde Romanya'ya yaptığı ziyarette ortaya atılmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Eylül ayında açıkladığı bu yeni sistemin, kısa ve orta menzilli füzeleri engellemeye yönelik bir sistem olduğu belirtiliyor. Rusya, bu yeni yaklaşıma ses çıkarmamıştı.

Rusya, önceki Amerikan Başkanı George W. Bush yönetimi sırasında Avrupa'ya Amerikan füze kalkanı kurulmasına karşı güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle mücadele vermişti.

Kaynak: CİHAN


 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 10:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35