banner39

Rusya Saakaşvili'yi 'kabullendi'!

Rus basını da sonunda Gürcü liderin güçlü bir muhalifi olmadığını kabul etti.

Arşiv 06.10.2009, 15:28 06.10.2009, 16:28
Rusya Saakaşvili'yi 'kabullendi'!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

AB Komisyonu'nun beş günlük Rus-Gürcü savaşına dair raporunu açıklamasından sonra yeni bir eylem dalgası hazırlığında olduğı iddia edilen Gürcistan muhaliflerine duyulan güven Rus basınında kaybolmuş gibi görünüyor.

Yeni protestoların etkisini değerlendiren Rus uzmanlar, Gürcistan muhalefetinin daha önce iddia ettikleri kadar güçlü olmadığını itiraf eden açıklamalar yaptı. Gürcü muhaliflerinin elindeki temel kozun, savaşı Saakaşvili'nin başlattığı iddiası olduğunu savunan uzmanlar, Rusya'yı suçlayan AB raporunun bu söylemi de ciddi oranda zayıflattığını ifade etti.

Yorumcular, Saakaşvili'nin ise, ABD desteğini garantileme amacına ulaştığını ve ülkesinde bir ABD üssü kurduğunu belirtti. NATO üyeliği meselesinde önemli gelişmeler olmamasına rağmen ABD askerlerini bölgeye taşıyan Saakaşvili'nin "güç dengesi" sağladığı da iddialar arasında.

Güney Osetya ve Abhazya dışındaki Gürcü topraklarından çekilmek zorunda kalan Rusya'nın savaş sonrası krizden en fazla etkilenen ülke olduğu, Saakaşvili'nin ise kamuoyu desteğini artırarak muhaliflerini saf dışı bıraktığı öne sürüldü.

 

banner53
Yorumlar (1)
kartveli 12 yıl önce
Ya bu ABD üssü nerede kuruldu bilgisi olan var mı? yoksa bu Rusların asparagaz haberi mi?
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?