banner15

Rusya Saddam'a Bilgi Verdi

Irak işgalinin başladığı 2003 yılında, Amerikan ordusu içinde Rus ajanlarının olduğu ve devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’e istihbarat verildiği iddia edildi. Rusya, Irak'ın işgalinin başlangıcında ABD'nin faaliyetleri hakkında Bağdat'a istihbara

Rusya Saddam'a Bilgi Verdi

Pentagon tarafından yayınlanan bir soruşturma raporuna göre, Rusya hükümeti Mart 2003’te başlayan Irak işgalinin başında, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’e büyükelçileri aracılığı ile Amerika’nın savaş planına ilişkin bilgi verdi. "Irak perspektifleri üzerine araştırma" başlıklı 200 sayfalık rapor, 2003’teki işgal sırasındaki süreci Iraklı askeri yetkililerin gözü ile ele alıyor. Soruşturma kapsamında on kadar Iraklı eski askeri ve sivil sorumlularla görüşülmüş.

Ele geçirilen raporlar arasında 24 Mart’ta Saddam Hüseyin’e gönderilen bir rapor yer alıyor. Buna göre, Rus hükümeti Amerika’nın Katar’ın Doha kentindeki Merkezi Komutanlık nezdinde kendi kaynaklarından bilgi topladı. Bilgilerde Amerika’nın Irak kentlerini işgal etmesinin imkansız olduğuna inandıkları ve taktik değiştirdikleri kaydediliyor.

Raporda, Ruslara göre Amerika Irak’a Basra’dan başlayarak güçlerinin yaymayı amaçladığı, sonra da Bağdat yolu üzerindeki temel kentlerden uzak durararak Fırat’a çıkmayı hedefliyordu. Bu belgede, "Strateji Irak’ı Batı sınırlarından izole etmek" deniliyor. Pentagon’un anketi yürüten yetkilileri, edinilen bilgide Kuveyt’ten yapılan saldırının bir şaşırtma olduğu şüphelerini beslediğini belirtti. Bir diğer belgede ise Dışişleri Bakanlığı’nın Saddam’a 2 Nisan’da bir rapor gönderdiği görülüyor. Raporun Rus Büyükelçisi aracılığı ile ulaştırıldığı belirtiliyor.

Bu bilgilere göre, Amerikan ordusunun en büyük parçası Kerbela çevresinde yoğunlaşıyordu. Sayı olarak 12 bin asker ve 1000 araç olarak kaydediliyor. Ayrıca Rusların Saddam’a ulaştırdığı raporlarda Amerika’nın Bağdat ve çevresini de bombalayacağı, Suriye ve Ürdün’e giden yolu keseceği belirtiliyor. Ayrıca, Bağdat’a hücumun dördüncü piyade tümeninin ulaşması ile 15 Nisan dolayların başlayacığı istihbaratı veriliyor. Rusların sunduğu raporlarda olduğu gibi ABD, Bağdat’da saldırıyı 15 Nisan’dan önce başlattı.

'İşgal öncesinde Irak'a bilgi vermedik'

Rusya, Irak'ın işgalinin başlangıcında Amerikan askerlerinin faaliyetleri hakkında Bağdat Hükümeti'ne istihbarat sağladığı yolundaki iddiaları reddetti. Bu iddialar, Amerikan Savunma Bakanlığı'nca yayınlanan bir raporda yer aldı. Rusya Dış İstihbarat Servisi Sözcüsü, "Buna benzer, temelsiz iddialar ilk kez ortaya atılmıyor" dedi.

Pentagon'un raporunda işgalin başlangıcında Rusya'nın Bağdat Büyükelçisi aracılığıyla Saddam Hüseyin'e istihbarat sağladığı öne sürülüyor.

Raporda, "Verilen istihbarat yanlıştı. Bu da bizim karşı tarafı yanıltma çabalarımıza katkıda bulundu" deniyor. Rusya'nın Irak'a sağladığı öne sürülen istihbaratın, Bağdat'a saldırının tarihiyle ilgili olduğu söyleniyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından Saddam Hüseyin'e gönderilen 2 Nisan 2003 tarihli bir belgede Rus istihbaratına atıfda bulunularak başkente saldırının 4'üncü Piyade Tümeni'nin bölgeye ulaşmasından önce yani 15 Nisan'a kadar başlamayacağı belirtiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48