banner15

Rusya safını belirledi

Nükleer silahlanma krizi tırmanırken, Rusya çatışma halinde hangi safta olacağını açıkladı.

Rusya safını belirledi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Rusya'dan İran'ın Buşehr kentindeki nükleer santralin yapımını durdurmasını istedi.
      Burns, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Biz ülkelerin İran ile, Buşehr kentindeki sivil nükleer santral de dahil olmak üzere her türlü nükleer işbirliğini durdurmasının önemli olduğunu düşünüyoruz'' dedi.
      İran ile nükleer sanayide işbirliği yapan bazı ülkeleri kastettiğini söyleyen Burns, ''Bazı ülkeler, İran'ın nükleer sanayisinin büyümesinde kullanılabilecek, çift kullanımlı malzemelerin ihracatına izin veriyor. Kaldı ki biz bu maddelerin bazılarının İran'ın nükleer sanayisinin gelişiminde bazen kullanıldığını düşünüyoruz. Benim hükümetimin görüşü, bu hükümetlerin artık bu maddelerin ihracına izin vermemesinin uygun olacağı yönünde'' dedi.
      ABD'nin G-8'in bu yıl temmuz ayında Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılacak zirvesinin gündemine Belarus ve Gürcistan, Moldova ile Yukarı Karabağ'daki çatışmaları alması için bastıracağını söyleyen Burns, G-8'in eski Sovyet cumhuriyetlerdeki sorunları ilk defa bu zirvede ele alacağını söyledi.
      Belarus'taki seçimlerin demokratik şekilde yapılmadığı konusunda birçok G-8 üyesinin hemfikir olduğunu belirten Burns, üyelerin bir çoğunun Moldova ve Gürcistan'a, ayrılıkçı bölgelerindeki çatışmalara çözüm bulunması konusunda yardımcı olmayı kabul ettiğini ifade etti.
      Burns, Rusya ve ABD'nin, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'daki soruna çözüm bulmak için uzun süredir birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.
     
     RUSYA: ÇATIŞMA OLURSA TARAFSIZIZ

      Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, ABD ve İran arasındaki mevcut durumun çatışma boyutuna varması halinde Rusya'nın buna herhangi bir taraf lehine müdahil olmayacağını söyledi.
      Baluyevski, gazetecilerin bu konudaki sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Bana Rusya'nın hangi tarafı tutacağını soruyorsunuz. Elbette Rusya taraf olarak bu çatışmada yer almayacak. En azından Genelkurmay Başkanı olarak ben bir taraf lehine güç kullanmamız tavsiyesinde bulunmayacağım. Aynen Afganistan'da olduğu gibi" dedi.
      İran'a yönelik askeri bir müdahaleyi doğru bulmadığını ve çözümün diplomatik yollardan olması gerektiğini kaydeden Baluyevski, "İran sorununa askeri bir çözüm bana göre siyasi ve askeri bir hata olur" diye konuştu.
      İran'ın TOR-M1 füze savunma sistemiyle ilgili talebi konusunda Rusya'nın sorumluluklarını yerine getireceğini kaydeden Baluyevski, "Bunların (TOR-M1 füze savunma sistemleri) uluslararası normlara uygun şekilde mutlaka teslim edileceğine kesinlikle eminim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48