banner15

Rusya satacak, Irak alacak, Amerika ödeyecek!

Rusya'nın Irak ve Afganistan'a satacağı silahların ödemesini ABD'nin yapacağı belirtildi

Rusya satacak, Irak alacak, Amerika ödeyecek!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya savunma sanayi ihracat birimi başkanı Anatoli İsaykin, Rusya’nın 2010 yılı silah ticaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya'nın bu yıl “S-400” (Triumf) sistemini yurt dışına satmayı düşünmediğini söyleyen İsaykin, İran’la yapılan S-300 füze sistemi anlaşmasının 800 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti, ancak teslimatın ertelenmeye devam edeceğini söyledi.

İsaykin, S-400’ün Rus ordusunun ihtiyaçları karşılandıktan sonra ihraç edilebileceğini sözlerine ekledi.

Moskovskiy Komsomoleç gazetesinin haberine göre, Rusya, Irak ve Afganistan ordusuna silah satmaya da bu yıl başlayacak ve ödeme ABD tarafından yapılacak. İsaykin hem Irak hem de Afganistan yönetiminin kendilerinden silah talebinde bulunduklarını, ancak ABD’nin 'kefilliği' olmadan bu ülkelere silah verilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

İsaykin, Rusya’nın 2010 yılı için 34 milyar dolarlık silah siparişi aldığını ve bu rakamın geçen yıla oranla artış gösterdiğini de açıkladı. Rusya’nın en fazla silah sattığı ülkeler listesinin başında ise Hindistan yerini korudu. Listede daha sonra sırasıyla Cezayir, Çin, Malezya, Venezuela ve Suriye yer alıyor. Ayrıca son dönemde Suudi Arabistan ve Libya ile de pazarlıkların devam ettiği belirtildi.

Anatoli İsaykin, 126 Rus Mig-35 savaş uçağının Hindistan’a satılması için görüşmelerin sürdüğünü, bu durumda 10 milyar dolarlık daha satış gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48