banner39

Rusya silah siparişlerini yetiştiremiyor

Yaklaşık 20 milyar dolarlık silah siparişi bulunan Rusya'nın bu yıl 8 milyar dolarlık silah satacağı açıklandı.

Arşiv 05.08.2008, 17:41 05.08.2008, 17:53
Rusya silah siparişlerini yetiştiremiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'den sonra dünyanın en çok silah satan ülkesi olan Rusya, 2008 yılı sonuna kadar yurtdışına 8 milyar dolarlık silah ihracatı yapamayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Mihail Dmitriyev'den geldi. Moskova'da Ağustos ayında planlanan silah sergi hazırlığı için gazetecilere bilgi veren Dmitriyev, "Rusya, 2007 yılında toplam 7 milyar 500 milyon dolar tutarında yurtdışına silah sattı. Bu yılki hedefimiz 8 milyar dolar" dedi.

Geçtiğimiz ay, Rus İzvestia gazetesi Rusya'nın dünyada en çok silah satan ülkeler listesinde ilk kez ikinci sıraya yükseldiğini yazmıştı.

Habere göre, rakipleri Fransa ve Almanya'yı geride bırakan Rusya, Amerikanın ardından ikinci sıraya yerleşti. Moskova'nın halen 20 milyar dolar değerinde silah siparişi bulunduğu belirtiliyor.

Rusya şu an silah sevkıyatında dünya piyasasının yüzde 28'lik payına sahip. Bu listenin başında ise Amerika (yüzde 36 pay) gelmekte.

Rusya'nın silah ihracatını gerçekleştiren şirketi Rosoboroneksport'un 20 milyar dolarlık sipariş kontratı bulunduğuna dikkat çeken gazete, Moskova'nın Hindistan ve Çin'in yanı sıra Güney Amerika ülkelerine de büyük miktarda silah satmayı planladığını kaydetmişti.

Öte yandan Rus Kommersant gazetesi ise Nabucco doğalgaz boru hattı projesinden vazgeçmesi karşılığında Moskova'nın Aşkabat'a ucuz silah satacağını iddia etmişti.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?