banner39

Rusya Sivastopol'da ısrarlı

Rusya, Ukrayna topraklarındaki Sivastopol donanma üssüden 2017 senesi sonrasında da çekilmek istemeyeceğini bildirdi.

Arşiv 28.05.2008, 18:02 28.05.2008, 18:03
Rusya Sivastopol'da ısrarlı


Rusya, Karadeniz'deki donanma üssünü muhafaza etmek istediğini ve bunun ulusal çıkarları içinde bulunduğunu belirtti.

Ukrayna'dan kiralanan donanma üssünün süresi 2017'de doluyor. Üssü Rusya'ya kiralayan Ukrayna, NATO'ya üye olmak istiyor ve bu sebeple ülke topraklarında Rusya askeri üssü istemiyor. Ancak Rusya da donanma üssünü 2017 sonrası için de kiralamak istiyor.

Rusya dışişleri bakanlığı özel temsilcisi Vladimir Dorokhin, Ukrayna'nın Sivastopol'daki donanma üssünün kira kontratını uzatmak istememesi ile ilgili olarak "Neden böyle acele ediyorlar anlamıyoruz. Vermek istediğim esas mesaj. Evet, Ukrayna'nın kendi için önemli gördüğü kararları alma hakkı var. Ancak bu bizim ulusal çıkarlarımız aleyhine olmamalıdır." dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko geçen hafta hükümete emir vererek Sivastopol'daki Rus askeri varlığının 2017'de resmen dolması için bir yasa taslağı hazırmasını istedi. Rusya ise, neden böyle acele edildiği konusunda şikayette bulundu.

Şu anda Ukrayna ve Rusya arasında yürürlükte bulunan anlaşmaya göre, tarafların kabul etmesi halinde halinde Rusya'nın Karadeniz filosu Ukrayna'da süre dolduktan sonra bir beş yıl daha kalabilir.

Dorokhin, düzenlediği basın konferansında, "Neden filoyu geri çekmek için dokuz yıla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorlar? Bu neden 15 yıl veya 5 veya 4 değil? Sonunda, bu bizim filo. Evet? Böylece bu bizim baş ağrımız olmalı. Ukrayna ile diyaloğumuz devam edecek. Kiev'de söylenenin son söz olmadığnı umut ediyorum." dedi.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?