banner15

Rusya, tutuklamada yaşlı genç tanımıyor

Moskova'da insan hakları savunucusu 82 yaşındaki Alexejewa yeniden tutuklandı

Rusya, tutuklamada yaşlı genç tanımıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Moskova’da izinsiz olarak yapılan bir gösteride 100’den fazla gösterici polis tarafından gözaltına alındı. Tutuklananlar arasında yılbaşı akşamı da gözaltına alınan insan hakları savunucusu 82 yaşındaki Ljudmila Alexejewa da vardı. Alexejewa ile birlikte daha önce başbakan yardımcılığı yapmış Boris Nemzow ve daha başka birkaç ünlü de tutuklandı. Kasparov.ru internet sayfasının verdiği habere göre protestocular, Rusya’da gösteri özgürlüğü için toplanmışlardı.

Interfax’a konuşan polis sözcüsü Viktor Birjukow’un verdiği bilgilere göre sayıları 300 kadar olan göstericiler hükümeti kritize eden pankartlarla yürüyüş yaparak Putin aleyhine sloganlar attılar. Rusya’nın başka şehirlerinde de benzer gösteriler yapan protestocular, Murmansk kentinde 7 yaşında bir çocuğun polis tarafından gözaltına alındığını bildirdiler.

Anayasa’ya göre hareket edilerek gösteri ve protestoların yasaklanmasına karşı çıkmak için Moskova’da yapılan gösterilere insan hakları savunucuları Oleg Orlow ve Lew Ponomarjow da katıldılar.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 15:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48