banner15

Rusya, TV'de içki sahnelerini tartışıyor

Rusya, Televizyonlardan içki sahnelerinin kaldırılması tartışmasını başlattı.

Rusya, TV'de içki sahnelerini tartışıyor


Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Başkanı Sergey Mironov, alkol ile mücadele için televizyonlardan içki sahnelerinin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Alkol ile mücadele kampanyası kapsamında Rusya'nın önde gelen isimlerinde farklı teklifler geliyor. Federal Konsey Başkanı Mironov televizyonlarda gösterilen reklam, program ve filmlerde alkol içeren tüm sahnelerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Mironov, "İçkiyi yasaklamaktan ziyade onu alışkanlık haline getiren nedenlere bakmak gerekiyor. Televizyonlarda yayınlanan Rus dizilerde başrol oyuncusu her 7 dakikada bir içki içmesini anlayamıyorum. Gençler bunu seyrediyor ve içki içmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Böylelikle gençlerimize alkol alışkanlığı empoze edilmiş oluyor." diye konuştu.

Bu tür sahnelerin bilinçli olarak çekildiğini belirten Mironov, içki sahnelerinin televizyonlardan kaldırılmasını gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan VTSİOM anketine göre Rusya vatandaşlarının yüzde sekizi haftada 2-3 kezden daha fazla, yüzde 23'ü ayda iki-üç kez, yüzde 18'i ayda bir kere ve yüzde 25'i ise ayda bir kaç kere alkol tükettikleri ifade edilmişti. Ankete katılanlardan sadece yüzde 24'ü içki içmediğini kaydetmişti.

Kaynak: CİHAN


Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 09:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Aydemir
M.Aydemir - 10 yıl Önce

Bu aksam Rus televizyonunda bir ucak pilotlari filmi vardi. Hava alaninda üc pilot hemen bir sise konyak acip oturup sohbet ederek icmeye basladilar. O arada Hava alani sefi iceri girip önce onlara sasirdi sonra yanlarina gecip onlardan daha cok icmeye basladi.

Bence bu sahneler icin film sirketleri gizli para aliyor. Fakat Icki icmek Ruslarin yüzyillardan beri kültürüne de var. Rus kaynaklarina göre yilda 100.000 ile 400.000 kisi Alkolden ölüyor. sarhosluktan dolayi isini takip edemeyip yikilan hayalleri sayarasak korkunc rakamlar cikiyor. Bira`ya Ruslar bu hafta zam yapti. tüketimi azaltmak icin. Gorbacov döneminde alkole karsi kampanya baslatilmisti, hattda üzüm baglarini bile atese verdiler bu sefer, seker kitligi basladi. Herkes evinde kacak icki üretmege basladi. Rusyanin isi zor. Zaten üzülmüyorum.

banner39

banner36

banner37

banner35