banner15

Rusya, Ukrayna'nın Doğal Gazını Kesti

Rus doğalgaz şirketi Gazprom, Ukrayna’ya doğalgaz akışını kesmeye başladı. İki ülke arasında doğalgazın fiyatıyla ilgili günlerdir süren pazarlıklar sonuç vermedi ve Gazprom şirketi Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını kesmeye başladı.

Rusya, Ukrayna'nın Doğal Gazını Kesti

Dünya Bülteni / BBC

Rusya'da devletin elinde bulunan Gazprom şirketi, talep ettikleri fiyat artışının Kiev yönetimi tarafından reddedilmesi üzerine Ukrayna'ya gaz pompalamayı durdurdu. Ukrayna, Rusya federasyonu başkanı Vladimir Putin'in önümüzdeki üç ay boyunca düşük fiyattan gaz sağlamaya devam etmeleri, ancak Nisan ayında fiyatı arttırmaları yönündeki teklifini reddetti. Putin'in teklifine göre, Kiev anlaşmaya yanaşırsa bin metreküp gaz için Nisan ayına kadar 50 ABD Doları ödemeye devam edecekti. Ancak fiyat daha sonra 230 dolara çıkarılacaktı. Doğalgaz ihtiyacının üçte birini Rus Gazprom şirketinden karşılayan Ukrayna, Rus doğalgazının topraklarından geçerek, başka ülkelere sevkine izin vermesi karşılığında, indirimden yararlanıyordu. Rusya, Ukrayna’ya sattığı doğalgazın fiyatını 4 kat artırmak istiyor. Ukrayna'da yetkililer, Rusya'nın gaz pompalamayı durdurma kararından halkın etkilenmeyeceğini, zira kış boyunca yetecek kadar gaz stoğu bulunduğunu belirtiyor. Ukrayna'nın kullandığı gazın yaklaşık yüzde 30'unu Rusya sağlıyor.

Rusya Ukrayna'yı cezalandırıyor

Gazprom şirketinin sözcüsü Sergei Kuprianov, Rusya'nın Ukrayna'daki boru hatları üzerinden Avrupa'ya gaz pompalamayı sürdüreceğini ifade etti ve Ukrayna'yı bu kaynağı kullanmamaları konusunda uyardı. Rusya'nın istediği artışı kabul etmeyen Ukrayna, Moskova'nın kendisini siyasi açıdan cezalandırmaya çalıştığını öne sürüyor. Doğal gaz fiyatlarının katlanmasının Ukrayna ekonomisine özellikle de çelik ve kimya sanayine büyük zarar vereceği belirtiliyor. BBC'nin Moskova muhabiri, Rusya'nın Ukrayna'yı Avrupa Birliği ve NATO'ya yönelişinden ve Rusya'yla tarihi bağlarını koparmasından dolayı cezalandırmak için enerji kaynaklarını bir araç olarak kullandığını söylüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48