banner15

Rusya, Ukrayna'ya büyükelçi göndermiyor

Rusya," ilişkiler düzelinceye kadar" Ukrayna'ya büyükelçi atanmayacağını açıkladı

Rusya, Ukrayna'ya büyükelçi göndermiyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna'ya gönderilecek Rus büyükelçisinin Kiev'in "anti-Rus" siyasetine tepki olarak ertelendiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Ukrayna yönetimini eleştirerek, iki ülke arasındaki ilişkiler düzelinceye dek yeni büyükelçi atamayacaklarını söyledi.

Medvedev'in Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya gönderdiği ve Kiev'in NATO üyeliği girişimi ve Moskova'nın kontrolü dışındaki bir Ortodoks Kilisesi'ne yönelik desteği gibi konularda bir dizi rahatsızlığını dile getirdiği mektup, Kremlin tarafından açıklandı.

Mektubunda Yuşçenko'nun ocak ayında yapılacak devlet başkanı seçimini kaybetmesini istediğini belirten Medvedev, "Yeni yönetimin ilişkilerde ilerleme sağlamaya hazır olacağını umuyorum. Rusya-Ukrayna ilişkileri stratejik ortaklığa dayanan farklı bir temelde yeniden başlayacak, bu da çok uzun bir süreyi almayacak" ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın özellikle enerji sektörü başta olmak üzere Rusya ile ekonomik ilişkiler kurulmasını engellemeye çalıştığını savunan Medvedev, "Bunun sonucunda, Rusya, Ukrayna ve birçok Avrupa ülkesinin enerji güvenliğini güvence altına alan istikrarlı bir yapıya sahip olan birleşik gaz ulaştırma sistemi tehdit altına girmiştir" dedi.

Yuşçenko'yu NATO üyeliği için Rusya karşıtı duyguları kışkırtmakla ve geçen ağustostaki savaşta Güney Osetya'ya düşmanca davranmakla suçlayan Medvedev, Yuşçenko'nun Karadeniz'deki Sivastopol Limanı'nda bulunan Rus Filosu'nun operasyonlarına da müdahale ettiğini savundu.


 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35