banner15

Rusya ve Çin İkna Olmadı

ABD, İngiltere ve Fransa'nın, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak Rusya ve Çin'i ikna edememesi üzerine konu, BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinin katılacağı müzakerelerde ele alınacak.

Rusya ve Çin İkna Olmadı

BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasındaki görüşmelerde, ''İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurma çağrısı yapılan bir metin'' ele alınıyor. İngiltere ve Fransa'nın hazırladığı metin üzerinde, Rusya ve Çin'in itirazları nedeniyle Konsey'in 5 daimi üyesi arasında mutabakata varılamadı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton, 5 daimi üyenin sonuç alınamayan son toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''Daimi 5'leri bir arada tutmaya çalışıyoruz'' dedi. Bolton, kaybedilen her anın, İranlılara, teknolojik güçlüklerini aşma konusunda zaman kazandırdığını da ifade etti.

Daimi olmayan üyelerin de katılacağı ve Fransa'nın BM temsilciliğinde yapılacak olan 15'li görüşmelerden de sonuç alınamaması ve daimi üyeler arasındaki bölünmenin devam etmesi halinde ABD, İngiltere ve Fransa'nın çağrı metnini geri çekebilecekleri, sonrasında da doğrudan oylamaya sunulacak bir metni Güvenlik Konseyi'nin gündemine getirebilecekleri bildiriliyor. Bu aşamaya gelinmesi halinde, Rusya ve Çin oylamada çekimser kalırlarsa metin geçebilecek.

Rusya ve Çin, konunun BM Güvenlik Konseyi'nin gündemine gelmiş olmasına karşın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) kontrolünden de çıkmaması gerektiğini savunuyorlar. ABD ise UAEK'in BM'ye bağlı uzmanlaşmış ve teknik bir kuruluş olduğunu, bu kuruluşun, BM Güvenlik Konseyi'nde varılacak hukuki kararlara katkı yapmasının yeterli olacağını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48