banner39

Rusya ve Çin'den Yeni Kutup

Rusya ve Çin dünyadaki tek kutup Amerika'ya karşı yeni bir kutup oluşturdu. "21. Yüzyılda Uluslararası Düzen" deklarasyonuna imza atan Rusya ve Çin, BM reformu, küreselleşme, güney ve kuzey ittifakı, ekonomi ve uluslarası ticaret gibi uluslararası konula

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya ve Çin'den Yeni Kutup

Rusya ve Çin devlet başkanları  "21. Yüzyılda Uluslararası Düzen" ortak deklarasyonuna imza attı. Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, dört günlük Rusya ziyaretinin başlangıcında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek  askeri, ekonomik alanlarda ve enerji konusunu görüştü. "21. Yüzyılda Uluslararası Düzen" ortak deklarasyonuna imza atan Rusya ve Çin, bu deklarasyonla dünyadaki politik ilişkilerin tekelleştirilmesinin, ülkelerin liderler ve liderlik edilenler diye ikiye bölünmesinin, sosyal gelişmelerin dışarıdan empoze edilmesinin ve uluslar arası politikada çifte standart uygulanmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Rus medyasına göre  bu deklarasyon, ABD'nin Asya'da ve Rusya'da artan etkisine karşılık Pekin yönetimi ile ortak bir cephe kurma isteğini yansıtıyor. Rusya Cumhurbaşkanı Putin, ülkesiyle Çin arasındaki ilişkilerde çok büyük gelişmeler kaydedildiğini söyledi. Çin Cumhurbaşkanı Jintao da, son yıllarda ülkesiyle Rusya’nın sınır anlaşmazlıklarını çözümlediklerini, ekonomik, kültürel ve enerji alanlarında işbirliğini artırdıklarını bildirdi. Putin yakında iki ülkenin, yıllardan beri ilk kez ortak bir askeri tatbikat yapacağını ve tatbikatın bu yıl sonlarına doğru gerçekleştirilebileceğini belirtti. Rusya ve Çin, BM reformu, küreselleşme, güney ve kuzey ittifakı, ekonomi ve uluslarası ticaret gibi uluslararası konularda ortak hareket etme kararı aldı.
 
Petrol ve güvenlik anlaşmaları
 
Öte yandan Pekin yönetimi, ekonomisini geliştirmek için Rusya ile enerji konusunda anlaşma yapmanın yollarını arıyor. Görüşmeede Çin lideri, ülkesinin hızla artan petrol ihtiyacını karşılamak üzere Rus petrolünü ülkesine taşıyacak petrol boru hattı kurulmasını istedi. Rusya'nın Sibirya bölgesinden Çin'e petrol boru hattı kurmasını istiyen Pekin yönetimi bu konuda Rusya ile ortak fikirlere sahip olduklarını kaydetti. Güvenlik konusunda ise Jintao, Kuzey Kore sorununun çözümü konusunda Rusya ile yakın bir işbirliği kurmak istediklerini dile getirdi. Rusya ise güvenli konusunda, bölge güvenliğini Çin'in de üyesi olduğu Şangay İşbirliği Organizasyonunu (ŞİO)çerçevesinde arttırmak istiyor. Güvenlik ve enerji konularının dışındaki diğer bir konu ise iki ülke arasındaki ticaret konusu. İki ülke de, 20 milyar dolar olan ticaret hacmini arttırarak 2010 yılı itibariyle 60 ile 80 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Jintao, Rusya temaslarının arından Kazakistan'a oradan da G-8 zirvesine katılmak için İskoçya'ya geçecek. Putin ve Jintao, Kazakistan'da 5-6 Temmuz'da katılacakları ŞİO zirvesinde de bir araya gelirken 7-8 Temmuz'da da İskoçya'da G-8 zirvesine katılacaklar. 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?