banner15

Rusya ve İran'dan nükleer işbirliği

Rusya Buşehr santralinde kullanılacak nükleer yakıtı İran'a Mart 2007'de vermeye başlayacak.

Rusya ve İran'dan nükleer işbirliği

İran, yapımı devam eden ve gelecek yıl bitirilmesi planlanan Buşehr santrali için ilk nükleer yakıtı 6 ay sonra alacak.
Resmi haber ajansı İRNA'nın bir Rus yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Rusya'nın Buşehr santralinde kullanılacak nükleer yakıtı İran'a Mart 2007'de vermeye başlayacağı belirtildi. Santralin gelecek yıl eylül ayında deneme amaçlı çalıştırılacağını, kasım ayında ise kesin faaliyete geçeceğini ifade eden yetkili, 80 tonluk ilk nükleer yakıtın 163 özel paketle verileceğini kaydetti. İran Atom Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Mahmud Cenneti de santralın 6 ayda bitirilebileceğini, ancak Rus tarafının santralin gelecek yıl tamamlanabileceğini kendilerine ilettiğini söyledi.
İki tarafın santralin tamamlanması konusundaki görüşlerinin birbirine yakın olduğunu ifade eden Cenneti, santralin faaliyete geçmesi için belirlenen bir yıllık sürenin kısalma ihtimali bulunduğunu da ifade etti.

Anlaşma imzalandı

Buşehr nükleer santrali konusunu görüşmek için Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan İran Atom Enerjisi Kurum Başkanı Gulamrıza Agazade, Rusya Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Sergey Kriyenko ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri İgor İvanov ile de görüştü. İran'ın ilk nükleer santralini inşa çalışmalarını sürdüren Rusya, santralin açılışını teknik nedenlerle birkaç kez ertelemişti. Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumunun sözcüsü, AFP'ye verdiği demeçte, her iki ülkenin atom enerjisi yetkililerinin, Buşehr santralinin kuruluşuna ilişkin anlaşmanın katma protokolünü imzaladığını ve protokole göre, santralin 2007 yılının eylülünde faaliyete geçirileceğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35